Створення писанки

Мудрі люди кажуть: "У світі доти існуватиме любов, доки люди писатимуть писанки". Кожна писанка - це ніби маленький світ. Тут і небо із зорями, і вода з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле, і трибанні церкви - усе це вималюване у певному порядку для того, аби підтримати лад та рівновагу у нашому світі.

Історія писанок як символу весняного відродження природи сягає у далеве минуле і пов'язана з ритуалом весняного відродження на землі.Перетворювати звичайне куряче яйце на чарівну писанку за старих часів уміла кожна слов'янська жінка. Хранителька домашнього вогнища повинна була з року в рік «оновлювати світ». Для цієї святої справи їй, окрім яєць, потрібні були: непочата вода, непочатий вогонь, нові горщики, нова полотняна серветка, бджолиний віск, свічка, фарби, розламана надвоє кісточка-вилка, узята з півнячих грудок.

Непочатий вогонь добував господар сім'ї, непочату воду господиня брала опівночі з семи джерел. Фарби добували з пелюсток квітів, кори, коріння і листя дерев. Узор майстрині не вигадували, а списували з торішніх писанок - з року в рік, від бабусь-прабабусь. А до предметів, причетних до приготування писанок, ніхто, окрім самої господині, не смів навіть торкатися.

Так писали писанки наші далекі предкині, наші прабабусі. Ця традиція нараховує вже близько 8 тисяч років. Звичайно ж, з часом правила писання спростилися. Вода проста, кип'ячена, писанок - спеціально виготовлений у вигляді невеликої металевої воронки, а фарби беруться як «від Бога, так і від людей». Але традиція проминула всі труднощі і змогла вижити й донині.

Історія виникнення писанки

історія створення писанки

Виготовлення ритуальних яєць в українській культурі має дуже давнє походження. Найдавніші знайдені писанки є керамічними і датуються періодом Київської Русі. В історичних джерелах існують письмові згадки про розписування сирих яєць у пізніші періоди, однак, через недовговічність шкарлупи можемо робити висновки лише про особливості більш пізніх писанок.

У кінці ХІХ – на початку ХХ ст. писанкарство було поширене по всій території України, однак із приходом радянської влади почало занепадати, адже писанка вважалася церковним атрибутом, неприпустимим у часи державної пропаганди атеїзму. У 1960–1970-х рр. відбулася активізація писанкарства у межах Західної України, де розписані великодні яйця почали виготовляти на замовлення та продавати на ярмарках. Тоді ж масово поширилися дерев’яні сувенірні писанки, розфарбовані аквареллю та розраховані переважно на туристів. 

Музей писанки. м.Коломия

У 1987 р. у м. Коломия був відкритий перший в Україні музей писанок. Із здобуттям Україною незалежності актуалізувалося бажання людей глибше дізнатися на власні національні звичаї і традиції, відтак писанкарство зайняло свою нішу в системі народного мистецтва та повернулося великодніх звичаїв.

Виготовлення писанок в українській традиції наділялось сакральним значенням та входило до звичаєво-обрядової сфери. За традицією розпочинали писати писанки з другої половини Великоднього посту, а найбільше їх виготовляли у четвер і п’ятницю перед Пасхою. Займалися цим переважно жінки. Вірили, що писанка вийде гарною лише тоді, коли під час її виготовлення поруч не буде нікого стороннього, тому розписували великодні яйця переважно на самоті. Мало хто знає, що писанки виготовляли також у монастирях, де на них зображали релігійні сюжети. На Великдень писанки та крашанки освячували у церкві, а потім використовували для прикрашання осель, у великодніх іграх або з ритуальною чи магічною метою.

Виберіть зображення писанки

Опишіть свій досвід у створенні писанок

Опишить кількома реченнями свій досвід створення писанок

Техніки писанкарства

Теорія

У ХІХ–ХХ ст. в Україні побутував цілий ряд технік для виготовлення великодніх яєць. У різні часи їх робили з курячих яєць, цукру, шоколаду, дерева, металу, кераміки.

 

За технікою виготовлення великодні яйця можна поділити на дві великі групи: виготовлені без використання воску та виготовлені за допомогою воскової техніки (власне писанки). Раніше для фарбування писанок використовували природні барвники рослинного походження. Наприклад, жовтий колір виготовляли з кори писанкарі почали використовувати здебільшого куповані барвники.

Великодні яйця, виготовлені без використання воску.

Крашанки – розфарбовані одноколірні яйця. Крашанки виготовляють по всій території України, адже вони є обов’язковим великоднім атрибутом. На початку ХІХ ст. виготовляли такі крашанки: «в кірку» – червоні, «в бразолію» – темно-сині зі специфічним відблиском і «в жовтило» – жовті. У кінці ХІХ ст. однокольорові великодні яйця часто називали «галунками» (через додавання для закріплення фарби спеціальної речовини – галуну) або мальованками, сливками, галками. 

Натурально-листкова техіка

Для виготовлення крашанки зварене яйце опускають на деякий час у розчин фарби, де воно набуває однотонного забарвлення. Іншим способом є відварювання сирого яйця у лушпинні цибулі, що надає йому брунатного кольору. Чим довше у барвнику вариться яйце, тим темнішим стає його колір.

Під мармур. Для виготовлення великодніх яєць даним способом на вимите яйце хаотично накладають шматочки сухих фарб різних кольорів або шматочки різнокольорового паперу чи тканин. Після цього його загортають у ганчірку, обв’язують ниткою та відварюють у киплячій воді. Такі способи оздоблення яєць були особливо популярними у кінці ХІХ ст., коли в продажу з’явився спеціальний мармуровий папір для фарбування яєць.

Натурально-листкова техніка. Даний метод полягає у тому, що до яйця прикладають листя рослин, обмотують ганчіркою, обв’язують ниткою і в такому вигляді відварюють у лушпинні цибулі або ж уже зварене яйце опускають у фарбу. Після цього ганчірку і листочок знімають, а на яйці залишається його відбиток.

Дряпанки. Дана техніка полягає у вишкрябуванні на зафарбованій поверхні яйця ажурного, здебільшого геометричного орнаменту. Інструментом для виконання такої роботи може слугувати голка, шпилька, цвях. Таким чином на кольоровому тлі створювався білий орнамент. У різних регіонах України яйця, виготовлені в цей спосіб, називають по-різному: на Східному Поліссі, Лемківщині і Бойківщині – дряпанками, скрябанками, різьбянками, на Поділлі – скробанками і рисованками. 

Дряпанка

Травлення кислотою. На пофарбованому в певний колір яйці кислотою витравлювали орнамент. Існують свідчення, що на початку ХХ ст. у с. Зеленинці Надвірнянського повіту «дівчата вкидали яйця в теплу червону фарбу і так повставали “галунки”, клали опісля галунки в купину муравлів; муравлі, бігаючи по червонім яйці, обводили його своїм квасом, та з того повстають на яйці всякі “стежички і кривульки” і се – “писанки”».

Мальованки. Виготовляти мальовані великодні яйця почали в кінці ХІХ – початку ХХ ст. у містечках та приміських селах. Вони розписувалися за допомогою звичайного пензлика олійними, восковими, клейовими або акварельними фарбами. Іноді використовували золотисту й сріблясту фарби. Мальованки писали зазвичай чоловіки, рідше – жінки. На таких великодніх яйцях здебільшого зображали квіти, давні орнаменти практично не трапляються.

Монастирські писанки

а) Мальованки. На мальованках, виготовлених у монастирях, зображувалися переважно сценки з життя Ісуса Христа. Іноді яйце ділили повздовжнім пояском на дві половини, на кожній з яких малювалось інше зображення, а на самому пояску – напис «Христос Воскрес».

Розкритка. Росія

б) Розкритки. Для виготовлення розкритки куряче або гусяче яйце  розпилювали навпіл, його краї і поверхню обклеювали оксамитом чи іншою тканиною, а всередині прикрашали рельєфними картинками духовного змісту. Такі яйця також могли оформлювати бордюрами із порізаного паперу.

в) Нерозкритки (вощанки). У сирого яйця видували вміст, отвір, через який це робили, заклеювали шматочком паперу і опускали після цього в розтоплений віск. Іноді через отвір клали всередину яйця кілька горошинок, що перетворювало його у брязкальце. Воскову поверхню яйця прикрашали кольоровою фольгою або папером. З них вирізали гілочки, листочки, геометричні фігурки, зображення церковних предметів, ангелів, букви «ХВ». Для орнаментації могли використовувати бісер, втискаючи його у віск.

Керамічні писанки. Виготовлялися народними майстрами або на керамічних фабриках. Останні  могли бути з порцеляни, фаянсу та випаленої керамічної маси. Писанки з керамічної маси виготовляли методом відлиття з гіпсових форм, тому всередині вони могли бути пустотілими. Підсохлі заготовки рихтувались, а після цього розмальовувалися керамічними фарбами і випалювалися вдруге. На таких великодніх яйця зображувалися рослинні орнаменти, сюжети з життя Ісуса Христа, Матері Божої, написи «Христос Воскрес» тощо.

Скорописанки. Виготовлялися на основі гіпсових форм, що на них наносився переважно шаблонний орнамент. На Волині скорописанками називали великодні яйця, на яких відсутні основні лінії, а вималюваний лише сам орнамент.

Крапанка

Великодні яйця, виготовлені за восковою технікою.

Розфарбовування писанки восковою технікою досягається поетапним нанесенням воску на певні ділянки поверхні яйця. Віск при цьому накладається крапками, прямими і кривими лініями, що дозволяє створити різні орнаменти. Для нанесення воску здебільшого використовують спеціальний інструмент – писачок.

Крапанка. Це техніка накрапування на шкарлупу яйця крапок різного розміру з почерговим зануренням яйця у фарбу (від світлої до темної). Після цього віск знімають, а з різнобарвних цяток на коричневому, чорному або синьому тлі утворюється специфічний мерехтливий ефект. Візерунки крапок можуть бути впорядкованими та невпорядкованими.

Двоколірна писанка

а) Розпис двоколірної писанки здійснюється розтопленим воском по натуральній білій поверхні сирого яйця. Після нанесення орнаменту воском яйце занурюють у розчин фарби на 5-10 хв. Після цього його виймають і кладуть на чистий папір або шматок тканини для висихання. Суху писанку нагрівають над вогнем, щоб розтопився віск, який потім стирають м’якою тканиною.

б) Розпис двоколірної писанки розтопленим воском на попередньо пофарбованій в один колір поверхні яйця. Для виготовлення писанки таким способом чисте сире яйце фарбують в один колір, а коли воно висохне, то розтопленим воском пишуть на його поверхні орнаменти. Після цього розписане яйце опускають до оцту або квасу, в яких розчиняється фарба, і яйце стає майже білим. Тільки в тих місцях, де був нанесений віск, після його стирання лишається кольоровий орнамент. 

Двоколірні писанки

Багатоколірна писанка має ряд варіантів:

а) На чисте сире знежирене яйце за допомогою писачка гарячим бджолиним воском наносять контур орнаменту. Після того, як нанесено всі лінії, що мають залишитися білими, яйце опускають у жовту фарбу. Час фарбування залежить від товщини шкарлупи. Після цього яйце виймають з фарби й обережно витирають ганчіркою. Далі покривають воском ті ділянки малюнка, які повинні лишитися жовтого кольору. Потім писанку опускають у червону або зелену фарби і після зафарбування покривають воском ті ділянки, які повинні бути червоного або зеленого кольору. Якщо тло писанки має бути чорним, наприкінці її опускають у розчин чорної фарби, що перекриває не вкриті воском ділянки шкарлупи. Коли всі кольори на писанку нанесені, з неї знімають віск. Роблять це, запікаючи писанку у печі, доки не розтопиться віск або розтоплюючи віск біля полум’я свічки.

б) Яйце опускають у розчин фарби, а потім наносять воском орнамент. Прийоми використовуються ті самі, що й для виготовлення звичайної багатоколірної писанки, тільки після нанесення орнаменту відсутній білий колір яйця.

в) Яйце спочатку опускають у віск, а потім шилом чи іншим гострим інструментом видряпують на ньому ті елементи орнаменту, які мають лишитися жовтими. Після цього яйце опускають у жовту фарбу. Після цього жовті елементи закривають воском і продряпують фрагменти для зафарбування в інший колір. Такий спосіб виготовлення писанок був відомий у Чернігівській, Полтавській, Київській, Волинській губерніях у кінці ХІХ – на поч. ХХ ст.

Розпис шпилькою.

Поєднання крапанки і писанки. Дана техніка використовувалася на Вінниччині, Хмельниччині і Прикарпатті у другій половині ХХ ст. Тло темного кольору заповнювалося плямами різного кольору, а вже поверх нього наносився чіткий лінійний геометричний орнамент у дві-три фарби. Для виготовлення такої писанки малюнок необхідно було протравлювати галуном, що вимагало неабиякої майстерності.

Розпис шпилькою. Ця техніка побутує на Бойківшині, Лемківщині, Пряшівщині. За допомогою використання круглої головки шпильки отримувався штрих із потовщенням на одному кінці.

Розпис уламком бджолиного воску. Уламком воску на сире яйце наноситься орнамент, а потім його опускають у фарбу. Після стирання воску місця, де він був нанесений, лишаються світлими. Такі писанки фарбують лише в один колір.

Техніка воскової пластики. Даний метод полягає у тому, що «сучуть із воску тоненькі ниточки і обліплюють ними білі ще яйця (виплітають дуже примітивний геометричний орнамент). Опісля вкидають се в горнець із теплою червоною фарбою: вибравши яйце з фарби і висушивши його, нагрівають над гранню, обтирають платком віск і писанка готова».

Розпис перепаленим воском по білій поверхні яйця

Розпис кольоровим воском

а) Розпис перепаленим воском по білій поверхні яйця. За допомогою чорного перепаленого воску на біле яйце наносяться дрібні візерунки.

б) Розпис кольоровим воском по білій поверхні яйця. Кольоровий віск виготовляли жінки-писанкарки: до розтопленого бджолиного воску додавали пігмент фарби в порошку або трохи анілінового барвника і добре розмішували. Найчастіше білі яйця розписували жовтим, чорним, синім, зеленим та жовтогарячим кольорами.

в) Розпис кольоровим воском по зафарбованій поверхні яйця. Яйце відварювали або вимивали шкарлупу і опускали в розчин фарби, потім висушували і розтопленим воском різних кольорів наносили орнамент. 

https://www.youtube.com/watch?v=b5X8SaW-GAo

Вставте пропущені слова за змістом

 – розфарбовані одноколірні яйця. виготовляють по всій території України, адже вони є обов’язковим великоднім атрибутом. На початку ХІХ ст. виготовляли такі крашанки: «в кірку» – червоні, «в бразолію» – темно-сині зі специфічним відблиском і «в жовтило» – жовті. У кінці ХІХ ст. однокольорові великодні яйця часто називали «галунками» (через додавання для закріплення фарби спеціальної речовини – галуну) або мальованками, сливками, галками.

Виготовлення фарб

Теорія

Приготування фарб

Фарби, що використвують для фарбування писанок, можуть бути і натуральні, і штучні. Якщо користуватися натуральними барвниками, то процес забарвлення буде тривалим, із синтетичними фарбами це буде значно швидше. Але вони є несвітлостійкими, тому писанки доведеться тримати подалі від прямого сонячного проміння. Крім того, слід пам’ятати про шкідливіст деяких фарб.

Фарби слід підготувати заздалегідь. Для малювання исанок підходять кислотні анілінові барвники. Вони дають яскравий і швидкий результат. Барвник всипати у півлітрову банку. Покласти в неї металеву ложку і залити окропом. Коли вода трохи вихолоне, додати ложку оцту. Так само приготувати інші барвники. Писанки фарбують, коли барва вихолоне до темперетури 20-25 С. Коли фарби дуже холодні, вони погано забарвлюють поверхню. Після тривалового використання фарби, коли вона перестає забарвлювати, можна додати ложку оцту і вона відсвіжить барву.

Символіка кольорів

Червоний – колір, пов’язаний із відходом на «той» світ. З часом став означати вогонь небесний, символізувати силу, чоловічу стать, здоров’я, любов, владу. На свято Великодня найбільше готували червоних крашанок.

Жовтий колір означали достигле зерно, достаток, урожай, місяць і зорі.

Блакитний уособлював небо, повітря, воду, здоров’я.

Зелений колір – колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного та тваринного світу.

Коричневий колір позначав землю-матір.

Чорна фарба зустрічається на писанках, але крашанок чорного кольору не готували. Чорний колір пов’язується з потойбіччям, а також є символом землі.

Писачки

Спеціальний інструмент, яким пишуть писанки, називають писачком. Для деяких візерунків будуть корисними сірники або шпильки. Писачок складається з металевої лієчки та дерев’яного держачка. Лієчка розташовується перпендикулярно до держачка, широким отворм догори (у нього закладають віск). Лієчку можна зробиАктивное изображениети за малюнком із латунної чи мідної бляшанки.(прямокутна частина згортається навколо держачка, а зрешти згортається лієчка). Шов лієчки має бути добре заробленим, щоб під час роботи з нього не капав віск. Лієчку закріплюють на дерев’я ному держачку.

Для писання писанок необхідно мати принаймні три писачки з різними отворами. (Цікаво, що товщина ліній має і регіональну специфіку – гуцулАктивное изображениеьські та буковинські писані тонкими лініями, поліські та наддніпрянські - широкими). Писачок із великим отвором потрібен, щоб закривати воском великі площі.

Для кожного кольора вибиріть що він означає

 • Жовтий
  достигле зерно, достаток, урожай, місяць і зорі
 • Блакитний
  небо, повітря, воду, здоров’я
 • Зелений
  колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного та тваринного світу
 • Коричновий
  колір землі

Підготовка

Підготовка до роботи з писанкою

Братися писати писанки, за словами Олени Лакізи, слід лише з чистими руками та помислами. Мовляв, руки слід помити не лише з гігієнічних причин, а щоб змити негативну енергію. Ну і, звісно, за справу потрібно сідати з хорошим настроєм.

1. Спочатку варто підготувати яйця, фарби харчові, писачок, бджолиний віск, парафінову свічку, ложки, серветки. Яйця вимити. Барвники, які продають перед Великоднем, розводити у посудині. Один пакетик на склянку гарячої води.

Що вам потрібно для роботи?

 • Яйця
 • Фарби харчові
 • Міньон
 • Бджолиний віск
 • Парафінова свічку
 • Сіль
 • Ложка
 • Вилка
 • Серветки
 • Писак
Виберіть із запропонованих предметів ті, які вам знадобляться для роботи по створенню писанки.

Кроки по виготовленню писанки.

Виготовлення писанки

1.  Початківцям раджу перед розмальовуванням потрібні лінії нанести олівцем, а потім повторити воском. Малюючи лінії, краще обертати яйце в руці, а не водити олівцем, так лінії вийдуть рівнішими.

2. Виводимо "ружу", це типова основа для більшості писанок. Далі пишемо, власне саму зірку, центр якої в місці перетину вертикальної, горизонтальної і діагональної ліній. Коли напишемо з одного боку, то перевертаємо яйце на 180 градусів і пишемо другу зірку. В місцях, де перетинаються по 2 лінії, пишемо 4-кутні зірочки.

3. Запалюємо свічку й нагріваємо на полумї писачок (носик в вогонь не кладемо, щоб не забивався кіптявою) і потім набираємо віск у писак.

Маємо матрицю для написання багатьох писанок. Далі повторюємо всі наші дії з самого початку, але вже писаком і воском. Періодично нагріваємо писак, щоб віск не охолоджувався.

4. Коли все напишемо, то занурюємо писанку в жовту фарбу на декілька хвилин. Все яйце пофарбується, а те, що вкрито воском, залишиться білим. Виймаємо акуратно жовту писаночку і кладемо в серветочку, легенько промокаємо і даємо обсохнути.

5. Далі беремо писак, знову нагріваємо (до речі, добре, коли віск забруднюється кіптявою від писака, тоді він стає чорним і нам краще видно його на яйці). Пишемо те, що має бути жовтим ( в нашому випадку це лінії в зірці і поза нею, а також 2 промінчики 4-кутних зірочок. Потім опускаємо писанку в червону фарбу.

Дістаємо з фарби, нехай добре обсохне і беремося до заключного етапу – зняття воску.

6. Зняти віск можна біля полум’я свічки, але так чином можна її необережно закурити, а кіптява не відітреться. Інший варіант - біля включеної конфорки газової плити. Писаночку трішки тримаємо біля полум’я 2-3 секунди і швиденько витираємо те місце паперовою серветкою. І так всю писаночку.

Зберігати писаночки добре на зерні.

Знайдіть писанки на фото

Виберіть правильну послідовність по виготовленню писанки

 • Початківцям раджу перед розмальовуванням потрібні лінії нанести олівцем, а потім повторити воском. Малюючи лінії, краще обертати яйце в руці, а не водити олівцем, так лінії вийдуть рівнішими.
 • Виводимо "ружу", це типова основа для більшості писанок. Далі пишемо, власне саму зірку, центр якої в місці перетину вертикальної, горизонтальної і діагональної ліній. Коли напишемо з одного боку, то перевертаємо яйце на 180 градусів і пишемо другу зірку. В місцях, де перетинаються по 2 лінії, пишемо 4-кутні зірочки.
 • Запалюємо свічку й нагріваємо на полумї писачок (носик в вогонь не кладемо, щоб не забивався кіптявою) і потім набираємо віск у писак. Маємо матрицю для написання багатьох писанок. Далі повторюємо всі наші дії з самого початку, але вже писаком і воском. Періодично нагріваємо писак, щоб віск не охолоджувався.
 • Коли все напишемо, то занурюємо писанку в жовту фарбу на декілька хвилин. Все яйце пофарбується, а те, що вкрито воском, залишиться білим. Виймаємо акуратно жовту писаночку і кладемо в серветочку, легенько промокаємо і даємо обсохнути.
 • Далі беремо писак, знову нагріваємо (до речі, добре, коли віск забруднюється кіптявою від писака, тоді він стає чорним і нам краще видно його на яйці). Пишемо те, що має бути жовтим ( в нашому випадку це лінії в зірці і поза нею, а також 2 промінчики 4-кутних зірочок. Потім опускаємо писанку в червону фарбу. Дістаємо з фарби, нехай добре обсохне і беремося до заключного етапу – зняття воску.
 • Зняти віск можна біля полум’я свічки, але так чином можна її необережно закурити, а кіптява не відітреться. Інший варіант - біля включеної конфорки газової плити. Писаночку трішки тримаємо біля полум’я 2-3 секунди і швиденько витираємо те місце паперовою серветкою. І так всю писаночку.

Музей

http://hutsul.museum/pysanka/

Вкажіть область в якій розташовано музей писанки