Warsztat Lektora Online

Poznasz nie tylko sposoby skuteczniejszej pracy, ale przede wszystkim różnorodne narzędzia e-learningowe oraz biznesowe, które przetestujesz i wybierzesz te najlepsze dla siebie. Nie ma rozwiązań idealnych, ale wiele z nich można w dużym stopniu dopasować do naszych potrzeb. 

Wprowadzenie

Witaj w kursie - wprowadzenie

Witaj w kursie!

Zaczynasz pracę nad własnymi kompetencjami jako lektor online. Poznasz nie tylko sposoby skuteczniejszej pracy, ale przede wszystkim różnorodne narzędzia e-learningowe oraz biznesowe, które przetestujesz i wybierzesz te najlepsze dla siebie. Nie ma rozwiązań idealnych, ale wiele z nich można w dużym stopniu dopasować do naszych potrzeb. 

Pokażę Ci sprawdzone przez lata rozwiązania i zaproponuję strategie pracy z nimi, ale to Ty wybierzesz i dopasujesz te, które odpowiadają potrzebom Twoim i Twoich kursantów.

Jeśli poważnie podejdziesz do kursu i sumiennie będziesz wykonywać zadania, kurs ten z pewnością doda Ci lektorskich skrzydeł.

Struktura kursu

Kurs składa się z czterech około tygodniowych bloków tematycznych:

 1. E-learning w językach; Podejście biznesowe; Coaching i relacje.
 2. Organizacja pracy; Zarządzanie uczniami; komunikacja.
 3. Narzędzia e-learningowe, tworzenie treści.
 4. Gotowe materiały dydaktyczne - z czego i jak korzystać.

Przed każdym blokiem w krótkim filmiku opowiem Ci o zagadnieniach z danego tematu. Możesz go oglądać o dowolnej porze, dowolną liczbę razy. Dostęp do filmików jest zahasłowany, ale przy każdym filmiku podaje hasło do odtworzenia go.

Przez pozostały czas trwania kursu będziesz mieć dostęp do kursu tutaj, na platformie EasyGenerator. Znajdziesz tu poszerzone materiały omawiane w filmikach oraz szablony i ćwiczenia do wykonania we własnym zakresie. Będą na Ciebie czekać zadania, które pomogą Ci zrozumieć specyfikę pracy online oraz przygotują Cię do samodzielnego korzystania z narzędzi e-learningowych.

ZACZYNAMY!

Pozdrawiam i życzę owocnej pracy. 

Karolina Roziewicz, autorka kursu

Obejrzyj teraz video wprowadzające. Hasło do niego to: intro.

 

Autoewaluacja - zadanie 0.

Pierwszym zadaniem jakie Cię czeka jest auto-ewaluacja. Ściągnij dostępny tutaj pdf, wydrukuj i uzupełnij. Odpowiedz szczerze na pytania i podczas kursu pracuj tak, by zrealizować założenia z dokumentu. W poniższym formularzu wpisz swoje założenia. Pod koniec kursu sprawdzisz i porównasz, czy udało Ci się wszystko zrealizować.

 

1.0 Wprowadzenie do e-learningu, trendów, i biznesu

1.0 Wprowadzenie do e-learningu, trendów, i biznesu

E-learning, trendy i nauczanie online.

Zaczynając przygodę z możliwościami nauczania online musisz pamiętać, że w świecie technologii zmiany dzieją się z dnia na dzień. Być może za miesiąc niektóre proponowane rozwiązania zostaną zastąpione przez inne. Dlatego tak ważne jest samodzielne sprawne poruszanie się po e-learningu i trendach online. Po przerobieniu tego działu zyskasz lub usprawnisz kompetencje, które Ci to umożliwią.

Obejrzyj video. Hasło do niego to: trendy

Tutaj pobierz prezentację z podsumowaniem zagadnień.

1.1.1 Czym jest e-learning w językach?

Czym jest e-learning w językach?

E-learning w językach różni się od standardowego podejścia do e-learningu propagowanego w nauczaniu korporacyjnym. Aby zapoznać się z różnicami w podejściu przeczytaj mój artykuł: Przedefiniujmy e-learning językowy (pierwotnie opublikowany tutaj). Zastanów się, czy zgadasz się z tym podejściem?

Prawdziwa wartość e-learningu

Prawdziwa wartość e-learningu jest mylnie rozumiana, a skupienie na temacie jest w niewłaściwym miejscu. Specjaliści od e-learningu i cała branża zbyt mocno podkreślają i wspierają współpracę ("collaboration"), pomijając aspekt indywidualny w procesie uczenia się. Co więcej, nauka języków obcych bardzo różni się od nauki innych przedmiotów, ponieważ jest złożonym procesem transformacji. E-learning dla języków obcych musi być postrzegany z innej perspektywy. Językowy e-learning należy przedefiniować. Tekst oryginalny opublikowany po angielsku znajdziesz tutaj.

 

PRZEDEFINUJMY E-LEARNING JĘZYKOWY 

 

 

e-learning językowy, nauka języków online

Współczesny e-learning językowy - stan rzeczy

Główny nacisk w zakresie e-learningu (w badaniach, artykułach i kursach) pada na rozwiązania blended-learningowe dla klas w edukacji szkolnej. Można znaleźć wiele artykułów odpowiadających na pytania „Jak...?", głównie koncentrujących się na tworzeniu treści lub wsparciu nauczycieli, a w dużo mniejszym stopniu poruszających kwestie uczącego się. To nie tu powinien być fokus e-learningu. 

Z racji tego, że e-learning wspiera i niezależność i indywidualizm, powinien promować indywidualne i autonomiczne rozwiązania edukacyjne dla uczniów. Jest to szczególnie ważne w językach, w nauczaniu których cały nacisk kładziony jest na współpracę poza klasą i poza szkołą, zamiast na indywidualną, wspieraną przez rozwiązania komputerowe, pracę studenta. Uczę się i nauczam języków obcych w środowisku e-learningowym od 8 lat i każdego dnia widzę, że nawet w dobie aplikacji mobilnych, czyli dowolności czasu i miejsca nauki, istnieje wiele nieporozumień dotyczących tego, jak e-learning powinien funkcjonować. 

E-learning nie jest dla wszystkich 

E-learning generuje dużo zamieszania. Mówi się, że jest to wspaniałe narzędzie dla efektywnego i nowoczesnego nauczania. Daje dowolność czasu i miejsca nauki i promuje zaangażowanie. Niestety, takie postrzeganie jest bardzo niedokładne. Prawdziwe doświadczenie e-learningowe nie jest dla wszystkich. Wymaga od ucznia zestawu pewnych predyspozycji, takich jak silna motywacja własna do nauki i brak zahamowań w używaniu elementów „e” - nauki elektronicznej. Nie każdy uczeń jest na to gotowy. 

Czym są e-learning i blended learning? 

Zanim przejdziemy dalej, warto zwrócić uwagę na różnicę między e-learningiem i blended-learningiem. E-learning to termin ogólny dla nauki wykonanej z pomocą technologii. To jest wzajemne oddziaływanie pomiędzy człowiekiem a komputerem. Innymi słowy, interaktywność jest e-learningiem. To natychmiastowa informacja zwrotna, czynnik stymulujący, tak istotny w procesie uczenia się. 

Według powszechnej opinii blended-learning łączy standardowe zajęcia lekcyjne z nauką poza klasą i współpracą pomiędzy uczniami, wspieraną rozwiązaniami technologicznymi. Ta definicja mogłaby być wystarczająca dla większości przedmiotów szkolnych, jest jednak niewłaściwa dla nauki języków i niesprawiedliwie faworyzuje klasę i pracę w grupie ponad indywidualnym, osobistym i efektywnym doświadczeniem. Nauczanie fizyki różni się od nauczania literatury angielskiej i zdecydowanie różni się od nauczania języków, więc podejście do każdego powinno być inne. 

Języki powinny iść własną drogą 

Dlaczego więc podejście do językowego e-learningu powinno się różnić od podejścia do innych przedmiotów? Wielu uczniów i nauczycieli nadal wierzy, że nauka języków obcych polega na komunikacji. Jest to oczywiście częściowo prawdą, ale nauka języka polega na wielu jeszcze innych aspektach. Nie należy mylić procesu uczenia się z końcowym rezultatem, jakim jest znajomość języka i umiejętność komunikacji. 

Nauka języka polega na wypracowaniu nowego wzorcu myślowego i innej mentalnej konstrukcji rzeczywistości. Nieporozumienie dotyczące aspektu komunikacyjnego w uczeniu się języków wpływa na sposób, w jaki postrzega się e-learning i strategie uczenia się i nauczania online. Jeśli skupimy się na indywidualnym mentalnym procesie w nauce języka, zobaczymy, jak różny powinien być z założenia e-learning od tak bardzo promowanego modelu klasy, w której główny nacisk jest na komunikację i współpracę. Odpowiedzmy zatem na fundamentalne pytanie. 

Czy muszę uczyć się w klasę, aby się nauczyć? 

Nie, nie muszę. Wszechobecna jest spora presja na współpracę w procesie uczenia się i jest to uważane za główną zaletę e-learningu, podczas gdy powinno być zupełnie odwrotnie. Wspólne uczenie się jest błędnym pojęciem, gdy stosuje się do wszystkich. Współpraca jest często wymuszona na uczniu, który niekoniecznie chce się dzielić z innymi osobistym, prywatnym doświadczeniem przyswajania informacji. Stwierdzenie, że nauka nie powinna angażować współpracy na wczesnych etapach uczenia się może być kontrowersyjne, ale sama byłam świadkiem wielu potwierdzających to sytuacji: miałam zajęcia z wieloma uczniami, których umiejętności językowe rozkwitły, gdy nie byli zmuszeni do nauki z innymi, a mieli możliwość uczenia się swoim tempem, w samotności. Wielu studentów nie czuje potrzeby, aby uczyć się z innymi, a wręcz odczuwają pewnego rodzaju dyskomfortu, gdy są do tego zmuszani. To nie musi mieć nic wspólnego z nieśmiałością czy brakiem pewności siebie. Oznacza to po prostu, że chcą, aby ich nauka, ich aktywność umysłowa i złożony proces myślowy, jaki wykonują, był ich prywatną sprawą. Ufają nauczycielowi i nie chcą być rozpraszani przez innych uczniów. 

Bardzo ważne jest również, aby uświadomić sobie, że profil ucznia e-learningowego, takiego, który świadomie wybiera naukę indywidualną (z lektorem online) różni się od zwykłego ucznia w klasie. Taki uczeń wybiera e-learning nie tylko ze względu na oszczędność czasu. Wybiera e-learning, ponieważ czuje, że może wykorzystać swój potencjał do maksimum, a proces nauki nie zostanie zachwiany przez innych uczących się. 

Nie neguję znaczenia i wpływu współpracy i komunikacji w grupie. Po prostu muszą one wystąpić na samym końcu całego procesu i być polem do ćwiczeń. Współpraca i komunikacja w grupie są istotne na wyższych poziomach biegłości językowej, ale muszą służyć doprowadzaniu do perfekcji i ćwiczeniu tego, co już wiemy, a nie wprowadzać nowe informacje. Współpraca nie powinna być traktowana rdzeń językowego e-learningu, ponieważ przepełnione klasa nie jest niezbędne do robienia postępów. 

Prawdziwa wartość e-learningu 

Czynnikiem sukcesu w nauce języka obcego jest praktyka i informacje zwrotne. Dużo praktyki i wiele informacji. Nauka języka jest specyficzna, ponieważ ilość praktyki jest rzeczywiście tym, co stanowi naukę. Nie wystarczy po prostu wkuć teorię, zrozumieć i zapamiętać, a następnie ćwiczyć przywoływanie. Trzeba ciągle stosować wiedzę, aż stanie się nieodłączną częścią wzorców myślenia, kiedy zmieni się z informacji w proces. Ćwiczenia online ułatwiają praktykowanie wiedzy i dają natychmiastową informację zwrotną, co pozwala na szybsze przyswojenie języka i sprawniejsze internalizowanie uczonego materiału. 

W e-learningu student może ćwiczyć materiał, przyswajając go na własną rękę, z dala od presji zewnętrznej. Może odnosić się do dowolnego źródła, czy to nauczyciela, podręcznika, a nawet strony internetowej, aby przepracować trudne aspekty. A wtedy może ćwiczyć jeszcze więcej. Istnieje wiele różnych zasobów e-learningowych (filmy, teksty i aplikacje mobilne), które mogą posłużyć jako pole dla językowych manewrów. Dostarczają one użyteczne przykłady, jeszcze bardziej bogate treści i interaktywność. Wszystko dla praktyki, dla większej automatyzacji, dla natychmiastowej informacji zwrotnej. To rzeczywista wartość e-learningu. Czynnik ludzki – nauczyciel - jednak jest niezbędny. Nauczyciel pełni funkcję przewodnika i motywatora, trzymającego rękę na pulsie postępów studenta. 

Tutoring 1:1 - Przyszłość 

Efektywne rozwiązania e-learningowe polegają na interakcji uczeń-nauczyciel online, w przeciwieństwie do zwykłej klasy, gdzie panuje interakcja nauczyciel-klasa. Zaskakujące jest to, że tutoringowi online 1:1 poświęca się bardzo mało uwagi. Pomimo tego, że staje się coraz bardziej popularny, wciąż mówi się i pisze o nim mało. Gdy Coursera oferowało MOOC dotyczący nauczania online (kurs "Learning to teach online"), instruktorzy ominęli aspekt indywidualnej nauki, twierdząc, że jest to po prostu nowy trend i że nie mają wystarczającej wiedzy na ten temat. 

Niemniej jednak to właśnie tutoring 1:1 online jest podstawą e-learningu i prawdziwego blended learningu. Nowoczesne i efektywny blended learning powinien przede wszystkim polegać na zajęciach online z nauczycielem (poprzez Skype, Hangout lub wirtualnej klasie), który służy jako pomocna dłoń w zrozumieniu zagwozdek, a także ogromnej ilości samodzielnej pracy studenta z materiałem e-learngowym (online, mobile etc.). 

To właśnie prawdziwy blended learning. 

Trendy w e-learningu.

Bardzo istotne jest, by być na bieżąco z rozwiązaniami edukacyjnymi. Narzędzia zmieniają się błyskawicznie. Znikają z rynku, w ich miejsce pojawia się coś nowego. Jest wiele stron, które dostarczają informacji o najnowszych rozwiązaniach technologicznych oraz trendach w e-learningu. Oto kilka z nich:

Quiz

Wskaż trendy w e-learningu językowym?

 • m-learning
 • nauczanie 1:1
 • jedynie konwersacje online
 • blended learning

1.1.2 Zadanie 1.

Zadanie 1.

Po przeczytaniu artykułu napisz, czy zgadzasz się z jego założeniami. Wpisz je w poniższym arkuszu. Dodatkowo przeanalizuj powyższe źródła informacji o trendach. Które są dla Ciebie najistotniejsze? Dlaczego?

 

1.2.1 Podejście biznesowe

Podejście biznesowe

To bardzo szeroka sekcja. Mówić krótko, należy traktować ucznia jak klienta biznesowego. To, że koniecznie trzeba znać trendy już wiesz.

 Jako profesjonalny lektor jesteś w stanie obliczyć wszystkie zyski i straty, wiesz, jak prowadzić firmę i utrzymać klienta. Może się to wydawać niezwiązane, ale Twój uczeń jest w rzeczywistości Twoim klientem. Oprócz przekazywania wiedzy, musisz zapewnić obsługę klienta na najwyższym poziomie. Szybkie odpowiedzi e-mail, autorespondery w razie nieobecności, plany lekcji wysłane z wyprzedzeniem i raporty po każdych zajęciach, miesięczne raporty na temat postępów itd. Są to tylko niektóre z kluczowych punktów, jakie profesjonalny lektor online musi znać i wdrażać na co dzień. 

 Trzeba to być wszystkim:

 • autorytetem i wsparciem merytorycznym,
 • sprzedażą i obsługą,
 • technicznym wsparciem klienta.

Aspekty i narzędzia biznesowe

Poniżej znajdziesz listę narzędzi, które wzmacniają Twoją markę, jako profesjonalnego lektora online. Czasem wiąże się to z niewielkimi kosztami, warto jednak je ponieść, by zdobyć wizerunkową przewagę na rynku.

 • strona www - w cyfrowym świecie nie może zabraknąć Twojej obecności w Internecie. W końcu pracujesz online. Czy masz już swoją witrynę z ofertą i prezentacją Twoich umiejętności i doświadczenia? Doskonałą opcją jest dodatkowo prowadzenie bloga i budowanie własnej marki jako eksperta w nauczaniu języka. Alternatywą jest ewentualnie profil na portalu LinkedIn, zrzeszającym profesjonalistów z całego świata.

  Na początek na bloga doskonale nada się blogger. Jednocześnie konto google, które potrzebne jest do prowadzenia bloga, możesz wykorzystać do późniejszej współpracy online z uczniami.  Możesz też sprawdzić inne możliwości bloga/prostej strony www na: wordpress.com, weebly.com, czy blog.pl

  Jeśli chcesz zbudować bardziej złożoną (ale wciąż nie wymagającą interwencji programisty) stronę, możesz to zrobić poprzez platformę WordPress.org. To rozwiązanie wymaga niewielkich nakładów kosztowych (hosting strony i domena), ale pozwala na niektóre rozwiązanie. Więcej o tym później.

 • firmowy adres email i autorespondery w razie nieobecności - osobiście rozumiem jeszcze konto na gmailu, bo daje ono bardzo dużo możliwości (o tym będzie sporo później), ale jeśli widzę konto nieimienne na innym serwisie pocztowym od razu taki lektor traci profesjonalizm w moich oczach. Niedopuszczalnym jest pozostawiać klienta bez odpowiedzi lub informacji o tym, że w danej chwili nie możesz odpowiedzieć lub realizować danej usługi.
 • sprawna organizacja pracy, komunikacja formalna, opcjonalnie: zaproszenia do zajęć z kalendarza, raporty, plan nauki - narzędzia, które pomagają w takim prowadzeniu firmy pojawią się w kolejnym bloku tematycznym. Teraz jednak zaznaczam konieczność ich obecności w pracy lektora.
 • znajomość trendów edukacyjnych oraz najnowszych narzędzi -pracując online absolutnie trzeba znać podstawowe trendy i narzędzia. Nawet jeśli nie decydujesz się korzystać z nich, musisz wiedzieć dlaczego z nich rezygnujesz.

Czy wykorzystujesz je już? Jeśli nie w tym zadaniu czeka Cię sporo pracy ;-). 

1.2.2 Zadanie 2.

Uwaga - wypełnij tylko jeden z poniższych formularzy - ten, który ma zastosowanie w Twoim przypadku.

Jeśli nie masz jeszcze bloga lub strony www, czas przyjrzeć się możliwościom. Gdzie umieścisz swoją ofertę? Jak to zrobisz?

Zastanów się, co chcesz umieścić na Twojej stronie. Sprawdź dostępne możliwości pod kątem swoich potrzeb i następnie uzupełnij poniższy formularz w komentarzami.

Jeśli masz już swoją stronę lub bloga, zastanów się, czy spełniasz wszystkie powyższe warunki dobrego biznesmena/bizneswoman. Ściągnij dostępny tutaj pdf, wydrukuj i uzupełnij. Następnie uzupełnij poniższy formularz w komentarzami.

 

1.2.3 Wstęp do metodologii BALL*

BALL (Business Approach to Language Learning) to autorska metoda opracowana przeze mnie na bazie lat doświadczeń z procesami biznesowymi i metodami nauki języków. Metoda wykorzystuje narzędzia biznesowe by pokazać jak w nauce języków efektywniej zarządzać naszymi zasobami: umiejętnościami, otoczeniem i czasem. 

By stosować ją optymalnie w codziennej pracy niezbędna jest znajomość codziennych procesów biznesowych. Opisane przeze mnie założenia przybliżają stosowanie jej jako zalążka metod coachingowych.

Elementy metody można stosować w codziennej pracy w uczniami i pilnować ich motywacji.

Założenia metodologii BALL:

Cel nauki

Bardzo często cel nauki obierany jest ot tak. Poprzeczka stawiana jest w miejscu, do którego uczeń wcale nie chce dotrzeć. W trakcie lub pod koniec żmudnej drogi orientuje się, że nie tu chce być i już mu nie zależy. Problemy z motywacją do nauki najczęściej tkwi w źle zdefiniowanym celu. Nie przestaje zależeć, Z czasem uczeń zdaje sobie sprawę, że od początku mu nie zależało. Aby tego wszystkiego uniknąć warto poświecić trochę czasu na planowanie procesu nauki, zaczynając od świadomego wyboru kierunku, w którym podąży. W tym celu możemy śmiało zastosować narzędzia analiz biznesowych, które pomogą nam obrać i utrzymać właściwy kurs.

W pierwszym kroku należy zastanowić się, czy nasz cel edukacyjny dotyczący języków obcych wpisuje w jakikolwiek sposób w nasze cele życiowe: w cele związane z karierą, edukacją, rozwojem osobistym, artystycznym, podejściem do życia, czy np. z naszą rodziną.

Krok 1. Burza mózgów.

Aby dobrze podejść do tego zadania warto urządzić sobie sesję burzy mózgów: na karteczkach wypisać wszystko, z czym kojarzy nam się nasz cel językowy. Po kilkunasty minutach wytężonej kreatywnej pracy warto podzielić wszystkie pomysły na kategorie celów i sprawdzić jak, na ten moment, nauka i jej rezultaty wpisują się w nasze cele życiowe. Można odpowiedzieć na poniższe pytania:

 • Rozwój osobisty: 
Jak język obcy wpłynie na mój rozwój osobisty? Jakie kompetencje dzięki temu rozwinę?Co da mi ten konkretny język?
 • Kariera: 
Jak zmienią się możliwości zawodowe? Czy moja kariera faktycznie zyska? Czy nauka języka nie odciągnie mnie w negatywny sposób od mojej zawodowej ścieżki?
 • Edukacja:
Czy edukacja w tym kierunku spełni moje edukacyjne oczekiwania co do mojej osoby?Jak postrzegam edukację językową: jako cel sam w sobie, czy jako środek?
 • Przyjemność
Czy nauka języka jest dla mnie w jakimkolwiek stopniu przyjemna? Co konkretnie daje mi przyjemność w nauce języków?Co jest dla mnie ważne, a co ważniejsze? Przyjemność, edukacja, kariera...?

Dobrym pomysłem jest też spisanie wszystkich naszych odpowiedzi w rodzaj osobistej misji i wizji jej realizacji, manifestu.


Krok 2. Szczegółowy cel językowy - co dokładnie i dlaczego chcę osiągnąć?

Ten krok zdefiniuje już dość dokładnie nasz cel. Spróbuj swój cel ogólny rozpisać za pomocą metody SMART. Twój cel powinien być:

 • S - (simple) prosty, najlepiej jednozdaniowy
 • M - (measurable or meaningful) mierzalny lub znaczący
 • A - (attainable or action-oriented) osiągalny (to bardzo ważne!) lub wyrażony w działaniach
 • R - (realistic or relevant or rewarding) realistyczny, istotny lub nagradzający
 • T - (timely-defined, time-bound, trackable) określony i mierzalny w czasie

Niektóre z aspektów SMART mają różne definicje, ale uzupełniają się i sprowadzają do jednej wspólnej zasady - nasz cel musi być rozsądny i dobrze przemyślany.

Ważne:

 • pamiętaj, by każde sformułowanie było pozytywne,
 • bądź jak najdokładniejszy/a, przyjmując daty, przypisując zasoby i kroki milowe,
 • trzymaj się to-do listy i priorytetów na niej ustalonych, ale bądź też elastyczny/a, jeśli okoliczności się zmieniają ( w myśl agile!),
 • nie ustanawiaj zbyt dużych celów pośrednich.


Analiza SWOT

Często w życiu studentów górę biorą inne, czasem nieprzewidziane sprawy. W takich sytuacjach nauka języka spada na dalszy plan. Jak zminimalizować lub wyeliminować to potencjalne ryzyko i rzeczywiście mierzyć siły na zamiary? 

Pierwszym bardzo prostym i uniwersalnym narzędziem, które pomoże nam zweryfikować nasze możliwości jest lekko zmodyfikowana analiza SWOT - czyli analiza silnych i słabych stron, oraz potencjalnych zagrożeń. 

Matryc i schematów dla SWOTów jest mnóstwo, a tak naprawdę wystarczy kartka papieru i długopis, by rozrysować 4 aspekty. Ważne, by zdawać sobie sprawę z tego, które czynniki są zewnętrze, a które wewnętrzne i zależne od nas/studenta. Student powinien zadać sobie następujące pytania opisując SWOTy:

Silne strony: 

Co zawsze robię na czas? Co mnie motywuje, by akurat z tym się uporać? W czym jestem dobry/dobra, co stoi za tym, że akurat to mi się udaje? Czy mogę to zaaplikować do stałej pracy z językiem? 

Słabe strony:

W jakim momencie zazwyczaj się poddaję? Dlaczego? Czy mój zapał utrzymuje się długo? Kiedy ewentualnie gaśnie? Dlaczego? Czy (łatwo) ulegam rozpraszaczom? Jakie one są? 

Zagrożenia:

Co mnie zazwyczaj demotywuje? Co mnie rozprasza? Czy czeka mnie coś, będzie lub może mieć potencjalnie większy priorytet niż nauka? Jak ważna jest dla mnie nauka, uwzględniając moje obecne obłożenie innymi obowiązkami?


Organizacja i priorytetyzacja

Gdy pojawia się nagle coś nieprzewidzianego, co może potencjalnie mieć większy priorytet niż aktualna nauka należy podejść do tego zdarzenia w dwóch krokach: spróbować zastosować dla niego Prawo Parkinsona, a jeśli nie można tego zrobić, ustalić priorytet według Matrycy Eisenhowera. Warto uzmysłowić studentom następujące zagadnienia.

Praca się rozciąga

Pierwszym niezwykle przydatnym narzędziem jest świadomość Prawa Parkinsona. Mówi ono, że praca (zadanie) zajmuje cały czas, jaki na nią przeznaczymy. Oznacza to generalnie, że nie ważne czy na zadanie mamy tydzień, dwa, czy miesiąc. Wykonanie rozciągnie się w czasie do dnia ostatniego i nie ukończymy zadania wcześniej. Zasada ta oznacza też zjawisko odwrotne: jeżeli damy sobie mniej czasu na coś, i tak będziemy w stanie to w danym czasie wykonać. Słyszałam kiedyś powiedzenie, że najbardziej zajęci ludzie na świecie mają czas na wszystko. Zgadzam się z tym.Ciekawie zjawisko to opisane jest w książce "4-godzinny tydzień pracy", autorstwa Timothy Ferriss'a (2011. MT Business. Warszawa). Oczywiście samo zjawisko znane jest od dawna i często stosowane w zarządzaniu projektami. Ferriss pisze: 

"Zgodnie z Prawem Parkinsona zadanie zyskuje na ważności i stopniu skomplikowanie proporcjonalnie do czasu poświęconego na jego realizację. Na tym polega magia krótkich terminów. Jeśli dam Ci dwadzieścia cztery godziny na wykonanie projektu, presja czasu zmusza Cię do skoncentrowania się na realizacji". (str. 112)

Jeśli więc wpadnie dodatkowe zajęcie, które potencjalnie może zakłócić schemat nauki, najlepiej spróbować "wcisnąć" je w obecny grafik. Według Prawa Parkinsona uda się to, bez szkody ani dla tego zadania ani dla procesu nauki. Jeżeli jednak zadanie to lub zdarzenia wymaga poświęcenia mu całego dostępnego czasu, warto ustalić priorytety i zaplanować dalsze działania. 

W tym pomoże nam matryce Eisenhower'a.

Priorytety

Matryca Eisenhower'a jest dość uproszczoną wersją matrycy ryzyk (przykłady znajdziecie tu), ale na nasze potrzeby w zupełności wystarczy. Dzieli zdarzenia według ważności i pilności i proponuje 4 podejścia. Załączona na końcu tej lekcji grafika przedstawia podział i generyczne rozwiązania.


Jak zyskać czas?

Eliminacja*

Na początek należy wykonać solidną weryfikację codziennych pożeraczy czasu, np.: 

 1. bezmyślne przeglądanie serwisów internetowych typu kwejk, wykop etc. może być rozrywkowe, ale czy naprawdę jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania?, 
 2. notoryczne sprawdzanie poczty e-mail lub fejsbuka, 
 3. oglądanie TV, gdy nic konkretnego na nie interesuje, 
 4. oglądanie filmów i seriali z przyzwyczajenia, mimo braku / zaniku zainteresowania nimi, 
 5. czytanie treści na siłę, np. niesamowicie nudnej książki, byle skończyć, bo już się zaczęło, 
 6. uczęszczanie na spotkania, które nic nam nie dają, lub z osobami, które nas irytują (odbiera to nam energię do jakiejkolwiek dalszej pracy), 
 7. etc., etc., etc.


Zasada Pareto

Wszystkie te rzeczy powinny zniknąć z życia. Jeśli studenci nie do końca są przekonani co zaliczyć do tej kategorii, warto tu zaaplikować zasadę Pareta, zwaną też zasadą 80/20. Włoski ekonomista i socjolog Pareto zauważył kiedyś, że 80 procent rezultatów pochodzi z 20% naszych wysiłków, np.: 

 • 80 procent zysków przynosi nam 20% klientów, 
 • 80% przychodu mamy tylko z 20% produktów, 
 • 80% produktywnych rozwiązań powstało w trakcie 20% spotkania, 
 • przez 80% czasu używamy 20% rzeczy, które posiadamy, itd.

Jeżeli przeanalizuje się codzienne czynnosci życie pod tym kątem, również znajdzie się te istotne 20% czynności, które dają 80% satysfakcji, czy innych przyjemności. Zauważyć można też, że aż 80% rzeczy, które codziennie robimy, przekłada się na jedynie 20% wartościowych rezultatów. Warto przynajmniej spróbować pobyć się mało wartościowych 80% pochłaniaczy czasu, uwagi i energii, a maksymalnie skupić się na 20%, które dostarczają aż 80% zadowolenia.

*Proces eliminacji i zastosowanie zasady Pareta dość szczegółowo opisuje Tim Ferriss w książce "4-godzinny tydzień pracy", (2011. MT Business. Warszawa). Dla szerszego rozeznania w temacie polecam rozdział "E jak Eliminacja".


Rutyna i automatyzacja

Rutynowe i zautomatyzowane działania: rutyna pozwala kontrolować co i kiedy robimy, automatyzacja natomiast sprawia, że działamy szybciej i efektywniej. 

Nie jest łatwo zbudować rutynę. Początkowo wymaga to kolejnych dawek samodyscypliny, przynajmniej do czasu, kiedy faktycznie zrutynizuje się działania. Rutyny wcale nie muszą dotyczyć tylko nauki w tym przypadku. Jeśli ustalane są stałe rutyny - rytuały, np. porannych ćwiczeń, celebracyjnych posiłków, spacerów czy czytania ulubionej prasy, równie stymulująco wpłynie to na nas i nasze zarządzanie czasem. Dodatkowo będzie przyjemne i relaksujące.

Niezmiernie ważne jest jednak, by czynności te były regularnie powtarzane i kojarzone z konkretnym rezultatem - choćby dobrym samopoczuciem. Oczywiście w kwestii nauki języków rezultatem będzie kolejny krok, zbliżający do realizacji celu językowego. Ale ponieważ wypicie ulubionej kawy do ulubionej lektury (rutyna przyjemności) jest mniej wymagające niż przerobienie i przyswojenie kolejnej partii materiału (rutyna pracy), zbudowanie takiej rutyny nauki może być trudniejsze. 

Narzędzia

Jest kilka sposobów, które ułatwią, utworzenie schematu interesującej rutyny, szczególnie tej, wymagającej większego wysiłku.

 1. Nagroda - niezmiernie motywująco działa na nas perspektywa nagrody za nasz trud i wysiłek. Jeśli wiemy, że na końcu tęczy czeka na nas garnuszek złota, chętniej podejmiemy wyzwanie. Ustalić należy czekającą nagrodę. 
 2. Kolejnym sposobem na utrwalenie rutyny jest ustalenie 7-dniowych kroków. Oznacza to w praktyce, że próbuje się wytrwać w rutynie początkowo przez 7 dni, potem przez kolejne 7 i tak dalej. Po 30 dniach rutyna będzie już na tyle zakorzeniona, że stanie się częścią codziennego funkcjonowania. 
 3. Aby bardziej wymagająca językowa rutyna miała większe szanse przetrwać, najlepiej w planie dnia "umieścić ją" pomiędzy przyjemniejszymi rutynami, na przykład: po relaksującym i odświeżającym spacerze, przed kawą etc.
 4. Rutynę nauki warto też "znormalizować", sprawić, by była zwykłym elementem naszej agendy. Oto przykładowy, zrutynizowany szczegółowy plan poranku:
  • Szklanka wody: 5.30 
  • Poranna gimnastyka - joga, 45 minut, 
  • 5:30 Prysznic + ubranie/makijaż, 
  • 6:15 Lekkie, zdrowe śniadanie, 
  • 6:30 Nauka języka/powtórki materiału 
  • 6:50 Szybka poranna prasa, 
  • 7:15 Wyjście do pracy,


Więcej o samym procesie formowania nawyku (rutyny) znajdziecie w książce "Siła nawyku", autorstwa Charlesa Duhigga (2013, Dom Wydawniczy PWN). 


Tutaj znajdziesz szablony powyższych narzędzi do pobrania.

Quiz

Wybierz najlepiej opisany cel językowy wg SMART.

 • Chcę się nauczyć języka.
 • Chcę w ciągu 6 miesięcy chcę przygotować się i do certyfikatu językowego na poziomie C1, który potrzebny mi jest do zmiany pracy i wyjazdu za granicę. Dysponuję czasem by to zrealizować i mam silną determinację.
 • Chcę się dogadać z native speakerami podczas wyjazdu na stypendium za 3 miesiące.
 • Chcę się swobodnie wypowiadać na różne tematy, w tym polityczne.

1.2.4 Zadanie 3.

Stosując podejście biznesowe do nauczania podnosisz swoją wartość na rynku. Zastanów się jakie inne narzędzia biznesowe sprawdzą się w Twoim przypadku? Wybierz jedno narzędzie, które uważasz za najistotniejsze i uzasadnij jak zmieni ono Twoją pracę. Odpowiedź wpisz poniżej.

 

1.3.1 Podstawowe założenia w relacjach online.

Podstawowe założenia w relacjach online.

Naturalną konsekwencją biznesowego podejścia do ucznia jest budowanie odpowiednich relacji. Jest to szczególnie specyficzne na odległość, gdy nie masz osobistego kontaktu z klientem twarzą w twarz. Tutaj bardzo przydatne istotny jest coaching. Jest to ważne narzędzie nie tylko ze względu na motywację i podejście klienta, ale również ze względu na nastawienie lektora.

Relacje z uczniem na odległość są wyjątkowo trudne i łatwe za razem. Ja zawsze czuję się dużo bardziej komfortowo ucząc przez barierę monitora. Dlaczego? Pozwala mi to zachować niezbędny dystans, a jednocześnie skupić się meritum. W końcu uczeń ocenia mnie tylko po tym co widzi i słyszy, a sporo z warstwy języka ciała się traci. Dlatego jestem bardziej skupiona, zwarta i gotowa do pracy.

Przeanalizuj poniższe aspekty relacji online:

 • Przyjazny dystans. Jeżeli relacja z uczniem jest przyjazna, ale odpowiednio zdystansowana, to uczeń będzie chcieć wracać do lektora. Mój rekord w zajęciach z jednym uczniem to 8 lat. Relacja, którą zbudowaliśmy sprawia, że dobrze nam się razem pracuje. To ważne. 
 • Wymaganie i egzekwowanie, ale nie w sposób roszczeniowy. Lektor zaangażowany powinien być wymagający. Lektor ceni swój czas i szanuje swoją własną pracę dając z siebie 100%, ale jest to partnerstwo. Jeśli więc uczeń nie dajesz z siebie wszystkiego, czasem musimy wejść na bardziej wymagającą ścieżkę i tupnąć nogą. Ale pamiętaj, powinno się to odbyć w sposób neutralny, a nie wrogi.
 • Motywowanie i coaching. Lektor powinien wspierać ucznia w procesie uczenia się poprzez (delikatny) coaching i sugerować odpowiednie metody, intensywność oraz najefektywniejszy dla danej osoby czas nauki. Lektor, z którym pracujesz powinien zatem pomagać Ci opanować słabe strony ucznia i utrzymać się na właściwej drodze.

Pamiętaj - Ty też musisz się czuć komfortowo z uczniem, Wasz relacja nie jest jednostronna. Jeśli coś ewidentnie nie styka, przeszkadza, nie ma "chemii", masz prawo zrezygnować z takich lekcji. 


1.3.2 Podstawy coachingu - mindset

Podstawy coachingu

Na czym polega coaching? W coachingu chodzi tak naprawdę o jedną rzecz: prowadzeni przez cocha mamy przerwać narrację, wewnętrzną historię jaką sobie opowiadamy, na której budujemy naszą rzeczywistość, w której funkcjonujemy na co dzień, która toczy się w naszej strefie komfortu. Z wszystkimi przyzwyczajeniami i przekonaniami, które nas blokują. Działają one na tyle mocno, że nie dopuszczamy do siebie myśli, że coś mogłoby być inaczej. Jesteśmy zafiksowani na jednym punkcie widzenia. Zadaniem coacha jest sprawić, byśmy zaczęli wyglądać poza nasze pudełko i dostrzegać inne możliwości. Z tego najczęściej wynikają problemy z nauką nowych rzeczy w nowy sposób. W nauczaniu języków jest to niezwykle mocno widoczne.

Wspomniana wcześniej metodologia BALL wymaga zastosowania coachingu w prowadzeniu ucznia. Mimo, że naciska na podejście biznesowe, sposób uzyskiwania rezultatów: wyznaczenia i realizowania celu, motywacji etc. musi być wsparty coachingiem.

Jak coachować?

Coaching jest złożonym zagadnieniem i w tym kursie nie podejmujemy tematu szczegółowo. Zachęcam Cię jednak do zbadania tematu na własną rękę i sprawdzenia na ile dobrze się z nim czujesz i czy chcesz i jesteś w stanie prowadzić ucznia wykorzystując elementy coachingu. Jest to według mnie wysoce wskazane, ale wiem, że nie każdy od razu sobie poradzi. 

Mindset - nastawienie do nauki

Element coachingu, który z powodzeniem możesz zastosować, i nie wymaga on złożonego i długiego procesu szkoleniowego, jest propagowanie nastawianie rozwojowego (growth mindset). Growth mindset jest szczegółowo opisany mi.in w książce Carol Dweck "Mindset: The new psychology of success". Zachęcam Cię do lektury całości, a poniżej znajdziesz podstawowe założenia w wygłoszonej przez Dweck prelekcji na TEDTalks.

Oto podsumowanie idei nastawienia rozwojowego:

1.3.3 Zadanie 4.

Jakie są Twoje relacje z uczniami? Czy czujesz się komfortowo ucząc online? Co Ci przeszkadza, czego się obawiasz. W czym widzisz potencjalne zagrożenie. Odpowiedz na powyższe pytania w formularzu poniżej.

 

2.0 - Wprowadzenie do organizacji pracy lektora

2.0 - Wprowadzenie do organizacji pracy lektora

Obejrzyj video. Hasło do niego to: trello

Tutaj pobierz prezentację z podsumowaniem zagadnień.

2.1.1 Zarządzanie klientami i ich nauką

Organizacja pracy

Zarządzanie klientami i ich nauką

Im więcej uczniów, tym lepiej. Jednak przy większej liczbie łatwo się pogubić. Dlatego od początku pracy warto dobrze zarządzać uczniami i ich procesami nauki. Możesz do tego wykorzystać kilka narzędzi. Zaproponuję Ci kilka z nich i pokażę z czego i jak ja korzystam.

Zacznijmy jednak od tego,  co konkretnie przyda Ci się w zarządzaniu zasobami:

 • podział na kursy, kursantów etc.
 • jasny podział pól: opis zajęć, komentarze
 • możliwość podpinania załączników (zdjęcia, pliki etc.) i dodania komentarzy
 • tagowanie
 • dodawanie dat
 • zintegrowany kalendarz
 • wyszukiwarka

Narzędzia: Trello

UWAGA: 9 stycznia 2017 ogloszono przejęcie Trello przez Atlassian - leadera rozwiązań do zarządzania projektami. W związku z tym, trudno przewidzieć, czy w opisanej przeze poniżej mnie specyfice Trello nie zajdą zmiany w najbliższych miesiącach. Więcej informacji tutaj.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Możliwości, ponownie, jest bardzo wiele i większość z nich oferuje obsługę wyżej wymienionych funkcjonalności. Dla mnie najbardziej przejrzyste i najlepiej dostosowane do moich potrzeb jest Trello

Trello składa się z tablic (boards), do których możemy dodawać listy i dowolnie jest nazywać. Możemy zatem przygotować listę działań lub lekcji dla danego studenta. Do dodatkowych zalet Trello należą też rozmaite gadżety, bardzo usprawniające pracę z Trello.  W Trello można:

 • w ramach zadań może dodawać oraz załączniki: zdjęcia, dokumenty, linki, podpinać materiały bezpośrednio z Dysku Google, OneDrive, Dropboxa, etc.
 • dodawać checklisty, których wykonanie widoczne jest jako postęp
 • nadawać dowolne etykiety zadaniom
 • ustalać datę - dealine - wykonania - do tego jest widok kalendarza
 • dodawać komentarze
 • śledzić historię działań i zmian danego zadania
 • linkować inne zadania
 • archiwizować zadania i listy
 • kopiować i przenosić zadania między tablicami i listami

oraz:

 • dodawać tła tematyczne oraz naklejki do naszych tablic (wersja pro - można zyskać poprzez polecenia)
 • dodawać innych użytkowników do tablic oraz poszczególnych karteczek - zadań - idealne, jeśli inny lektor ma Cię zastąpić
 • adresować innych użytkowników w naszych zadaniach
 • obserwować zadania innych

Dodatkowo Trello dostępne jest na Androida i iOS, więc dostęp do zarządzania uczniami mamy wszędzie.

Widok list z uczniami

Przykładowa lekcja

Inne narzędzia

Każdy musi znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Być może dla Ciebie Trello nie okaże się tym rozwiązaniem. Innym narzędziem, które może okazać się dobre dla Ciebie jest np.Evernote. Także pozwala:

 • tworzyć notatki i notatniki (odpowiednik folderów)
 • nadawać deadline'y
 • oznaczać gwiazdką
 • nadawać etykiety
 • przeszukiwać notatniki

Poza Evernote możesz wypróbować np.

 • Wunderlist
 • todoist
 • any.do
 • lub inne

Quiz

Co ułatwia dobry system do zarządzania?

 • Wszystkie informacje związane ze studentem w jednym miejscu.
 • Szybkość i łatwość dostępu.
 • Możliwość załączania różnych źródeł zewnętrznych

2.1.2 Zadanie 5.

Przestudiuj powyżej zaproponowane narzędzia. Wybierz to, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Stwórz wstępny schemat zarządzania Twoimi uczniami i pracą. W poniższym formularzu uzasadnij wybór i podziel się uwagami.

 

2.2.1 Narzędzia do komunikacji i prezentacji

Narzędzia do komunikacji

Tu raczej nie pojawi się nic bardzo odkrywczego. Istnieje szereg narzędzi do komunikacji z uczniami, poza mailem i telefonem do spraw formalnych. Z pewnością je znasz.

Najbardziej popularny jest Skype, wiele osób (ja również) korzysta także z Google Hangouts. Od jakiegoś czasu możliwe jest również wykonywanie połączeń przez Messenger (Facebook). Wszystkie te narzędzia działają podobnie, mają wady i zalety i wymagają instalacji.

Co umożliwiają te narzędzia:

 • komunikacje audio i wideo
 • dzielenie  ekranu
 • wymianę plików
 • czat


Narzędzia do prezentacji

Powyższe narzędzia umożliwiają, poza wymianą video i audio, umożliwiają dziele ekranu. Chce Cię jednak zainteresować jeszcze innym rozwiązaniem. 

Keynote

Aplikacja Keynote (Apple) pozwala na zdalne wyświetlanie prezentacji. Można przesłać widzom link i uruchomić prezentację na żywo w dowolnym czasie. To bardzo eleganckie rozwiazanie podczas prezentacji, np. dla większej publiczności. Konieczne jest jednak inne połączenie głosowe (np. przez skype)W wersji przeglądarkowej (iCloud) nie ma możliwości dodania nagrań głosowych, ale na komputerach Apple oraz w aplikacji mobilnej na iOS jest taka możliwość. Można zatem przygotować zdalnie uruchamiany kurs z nagraniami.

widok KeynotLive

2.2.2 Zadanie 6.

Którego narzędzia używasz? Dlaczego?

 

2.3.1 Dyski w chmurze - zasoby pod ręką

Dyski w chmurze

Podstawą w poruszaniu się po świecie e-learningu jest korzystanie z dysków w chmurze, czyli umieszczonych na zewnętrznych serwerach i dostępnych z każdego komputera z podłączeniem do Internetu. Umożliwiają one pracę z dowolnego miejsca i urządzenia. 

Zalety dysków wirtualnych:

 • brak ograniczeń czasu i miejsca
 • współdzielenie zasobów - możliwość współpracy w czasie rzeczywistym
 • możliwość integrowania przechowywanych zasobów

Jest wiele opcji do wyboru: Dysk Google, One Drive, iCloud, każdy znajdzie tę mu odpowiadającą.

 

Narzędzie - Dysk Google

Ja skupię się na dokładnej prezentacji Dysku Google, ze względu na możliwość integracji z bardzo wieloma innymi aplikacjami. Z Dysku Google korzystam już wiele lat i nie wyobrażam sobie teraz pracy bez niego. Nie jest to narzędzie idealne, ale daje bardzo wiele możliwości. 

Zakładając konto Google otrzymujemy 15GB przestrzeni dyskowej, ale, uwaga, dokumenty Google jej nie zużywają. Inne wgrywane pliki pdf, zdjęcia, word etc. - tak. Taka ilość miejsca wystarczy na lata pracy, a jeśli jej zabraknie za 90 PLN rocznie można zwiększyć pojemność dysku do 100GB.

W ramach typów dokumentów Google można korzystać z:

 • dokumentów tekstowych - możliwość pracy w trybie sugerowania - idealne do popoprawiania prac pisemnych, przechowywania raportów z zajęć,
 • arkuszy,
 • rysunków,
 • formularzy (rodzaj ankiet) - doskonale nadaje się tworzenia raportów, pytań otwartych w kursach,
 • prezentacji,
 • map,
 • a nawet stron,
 • dokumenty można wzbogacać dodatkami, które nadają im nowe funkcje (np. Save as Doc.).

Większość innych narzędzi, w tym platform e-learningowych, posiada wbudowane integratory dokumentów Google - np Versal, czy Trello.

2.3.2 Formularze Google

Formularze Google

Formularze Google to nie tylko narzędzie do ankiet. Dzięki nim można w szybki sposób stworzyć raport z zajęć czy pytań otwartych w kursach. Wyniki przesłane do formularza są automatycznie zapisywane w połączonym arkuszu.

Raport

Ty najlepiej wiesz, co powinien zawierać raport z twoich zajęć: problematyczne obszary gramatyczne, słownictwo, wymowę, sugestie, etc. Może być tak dokładny jak tylko zechcesz. By to osiągnąć trzeba dobrze przygotować formularz Google. Dodaj sekcje, np:

 • poprawne/niepoprawne użycie czasowników w czasie przeszłym
 • wymowa poprawna na danym poziomie
 • niewłaściwa rekcja czasowników/rzeczowników etc.

Pamiętaj, by dodać przykłady konkretnych błędów Twoich kursantów.

Pytania Otwarte

Do tej pory w kursie pojawiło się już kilka zadań i każde wymagało wysłania do mnie Twoich odpowiedzi. W taki sam sposób możesz zbierać odpowiedzi na pytania otwarte od Twoich kursantów.

Testy i quizy

Od niedawna formularz Google umożliwia ustawienie danego formularza jako testu wyboru i pozwala na automatyczne sprawdzanie odpowiedzi. Można też wysłać poprawiony test po ręcznej korekcie. Daje to możliwość połączenia testu wyboru oraz pytań otwartych bez konieczności kombinowania z rożnymi typami testów.

Automatyczne generowanie raportów

Mając przesłane przez nas podsumowanie zajęć w arkuszu, możemy w prosty sposób wygenerować z niego dokument tekstowy Google i np. udostępnić kursantowi. Służy do tego dodatek Save as Doc.

Oto przykładowy wygenerowany raport:

 

2.3.3 Inne narzędzia do zbierania informacji

Inne narzędzia

Narzędzi do zbierania danych w formie "ankiet" jest na rynku kilka. Ja jednak pozostaje przy poleceniu formularzy Google ze względu na prostotę i powszechność.

Opcjonalnie możesz wykorzystać TypeForm. To zestaw rożnych typów gotowych formularzy, które możesz dowolnie dostosować do swoich potrzeb. Warto zastosować je do zbierania informacji od klientów, czy tworzenia eleganckich testów. Wizualnie prezentują się lepiej niż formularze Google. Możesz też osadzać je na swojej stronie czy platformie e-learningowej. Zobacz przykład.

Możesz też używać ich do budowania raportów.

przykładowa ankieta w Typeform

2.3.4 Zadanie 7.

Jeśli jeszcze dobrze nie znasz możliwości Dysku Google, najwyższa pora się z nim zapoznać. Możesz oczywiście skorzystać z innego narzędzia dającego podobne możliwości. Twoim zadaniem jest stworzenie własnego formularza.

 

3.0 Wprowadzenie do narzędzi e-learningowych

3.0 Wprowadzenie do narzędzi e-learningowych

Obejrzyj nagranie wprowadzające do tematu narzędzi do tworzenia kursów e-learningowych.

Hasło do nagrania to: versal

Tutaj pobierz prezentacje z podsumowaniem zagadnień.

Wprowadzenie do narzędzi e-learningowych

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając narzędzie to tworzenia treści warto zwrócić uwagę na następujące możliwości narzędzia:

 • osadzanie/wgrywanie wideo i obrazów,
 • osadzanie innych treści (np. aplikacji: Dokumenty Google, Prezi, Quizlet, etc.),
 • typy ćwiczeń (im więcej, tym lepiej): dopasowywanie (drag&drop), jedno- i wielokrotny wybór, rozwijana lista, wpisywanie odpowiedzi, poprawianie błędów etc.,
 • testy automatyczne,
 • pytania otwarte,
 • łatwość obsługi
 • obecność innych modułów, np: sprzedażowego,
 • możliwość ograniczania dostępu.

Narzędzia, które tutaj zaproponuję dają w większości takie możliwości, również w planach darmowych. Jadnak trzeba mieć na uwadze, że zazwyczaj dostęp do rozwiązań bardziej bogatych wiąże się z opłatami.

3.1 Versal

Platforma Versal

Pracuję na niej już ponad 1,5 roku. Nie jest to narzędzie idealne, jednak daje sporo możliwości, które przedstawię poniżej. Gdy zaczynałam na nim pracę byłam o wiele bardziej zadowolona. Obecnie inne narzędzia oferują podobne możliwości. Być może jednak dla Ciebie będzie optymalne?

Funkcjonalności Versala znajdziesz tutaj. Obecnie optymalnie nadaje do się do pomocy w nauce szkolnej - ma dedykowane gadżety, np. matematyczne. 

Zalety

 • plan darmowy - na razie dla nauczycieli. Możemy bez opłat tworzyć kursy i udostępniać uczniom. Jeżeli jednak chcemy mieć kontrolę nad tym, kto uczy się z naszego kursu i jak sobie radzi (monitoring postępów), musimy wykupić płatne konto, które pozwoli nam zapraszać do kursu wybrane osoby i monitorować ich postępy. 
 • duży wybór gadżetów (typów ćwiczeń lub treści), które możemy umieścić w naszym kursie. Do wyboru są np.: tekst, grafikę, pokaz slajdów, test wyboru, uzupełnianie, kategoryzowanie. Możemy też nałożyć limit czasowy na wybrane ćwiczenia oraz ustalić próg zdawalności.
 • możemy osadzać dokumenty Google, filmy z YouTube, Vimeo, Wistia czy nagrania z SoundCloud, fiszki z Quizletu oraz np. prezentacje z Prezi,
 • prostota obsługi: umieszczanie gadżetów odbywa się na zasadzie przeciągnij i upuść,
 • można osadzać publiczny kurs na stronach zewnętrznych,
 • ekipa Versala na bieżąco pracuje nad ulepszaniem platformy.

Wady

 • Niestety, niedawno Versal zmienił politykę kont płatnych dla firm (wcześniej możliwe było wykupienie ogólnego konta Pro za $50 rocznie, pozwalającego śledzić postępy 200 uczniów). Polityka cenowa zmienia się bardzo często i w mojej ocenie jest niestabilna, od czerwca zaobserwowałam już 3 zmiany, które na ten moment nie prezentują się korzystnie. Przechodząc z mojego konta (dawne Pro) do funkcji "upgrade"mam widok na nieco korzystniejsze plany (np. 7$/ucznia/rok), nie umiem jednak przewidzieć jak Versal potraktuje nowe konta nauczycielskie w najbliższym czasie. Póki co dostępne jest wciąż darmowe konto nauczycielskie, z zastrzeżeniem, że mogą zażądać wykupienia konta płatnego. Aktualny komercyjny cennik tutaj.
 • Jedynymi mediami, które można załadować bezpośrednio do Versala są zdjęcia. Filmy czy audio możemy jedynie osadzić, czyli w przypadku naszych autorskich treści musimy umieszczać je na płatnych serwisach typu Vimeo czy Wistia, pozwalających na hasłowanie treści i ograniczanie dostępu.
 • Edytor tekstowy jest bardzo ubogi i czcionki w poszczególnym typach ćwiczeń są niejednolite, przez co czasem powstaje chaos czcionkowy. Brak możliwości justowania.
 • Nie powala graficznie ;-).
 • Dziwnie działają też ustawienia płatności. Panel subskrypcji praktycznie nie istnieje a zmiany w modelu subskrypcji, w tym rezygnacja, musi odbywać się na drodze mailowej. 
 • Hosting kursów darmowych odbywa się na ich serwerach, więc nie mamy pewności, czy pewnego dnia wszystkie nasz treści nie znikną. Wiele zmian polityki Versala w moim odczuciu obniża jego stabilność.
 • Siedziba firmy jest w USA - kwestie prawne dotyczące płatności i polityki prywatności są skomplikowane.

Patenty

Jeśli nie chcesz inwestować w plan płatny, możesz kurs publiczny osadzić u siebie np. na zahasłowanej stronie. By monitorować postępy uczniów możesz w kursie osadzić formularze Google i w ten sposób zbierać informacje.

Demo platformy

3.2 EasyGenerator

EasyGenerator

EasyGenerator to moje odkrycie sprzed roku. Obecnie oferuje wiele ciekawych rozwiązań, a zespół wciąż dodaje nowe funkcjonalności. Od maja, gdy zaczęłam na nim pracę, wprowadzono wiele usprawnień, w tym ograniczenia dostępu.

Zalety

 • 4 różnorodne plany subskrypcyjne pozwalające dostosować narzędzie do naszych możliwości,
 • plan darmowy pozwalający tworzyć proste treści i ćwiczenia (jednokrotnego - i wielokrotnego wyboru). Pozwala także osadzać video, audio, i inne treści,
 • w planach płatnych - wiele typów ćwiczeń i treści:  tekst, grafika, pokaz slajdów, test wyboru, uzupełnianie, kategoryzowanie, hotspoty, pytania otwarte, porządkowanie tekstu, osadzanie wideo oraz audio,
 • relatywnie przyjazny cenowo,
 • ładny graficznie,
 • pozwala dodawać do kursu poszczególne osoby - kontrola dostępu,
 • można osadzać kurs na stronach zewnętrznych,
 • siedziba firmy w UE (Holandia) - prostsze procedury prawne i finansowe,
 • wiele funkcjonalności jest wciąż rozwijanych, ostatnio dodano możliwość przerywania i powracania do sesji, kontrolę dostępu i hasła użytkowników,
 • sprawnie działający support.

Wady

 • ostatnio zredukowano zakres planu darmowego z 10 kursów do jedynie 3,
 • plan darmowy oferuje tylko 3 typy treści, za więcej musimy zapłacić,
 • ceny planów płatnych są bez VAT, jeśli nie jesteśmy międzynarodowym płatnikiem trzeba dodać VAT,
 • mniej intuicyjny niż Versal, ale po opanowaniu podstaw pracuje się dobrze,
 • interface jest po angielsku, możliwe jest dostosowanie do polskiego, ale (póki co) trzeba ręcznie wykonać tłumaczenie poleceń i haseł dla każdego kursu z osobna.

Patenty

Jeśli nie chcesz inwestować w plan płatny, możesz kurs w wersji darmowej osadzić u siebie np. na zahasłowanej stronie lub dodać ograniczony dostęp dla konkretnych osób. By monitorować postępy uczniów możesz w kursie osadzić formularze Google i w ten sposób zbierać informacje.

3.3 Teachable

Teachable

Teachable jest platformą o innym charakterze niż poprzednie - jej głównym założeniem jest hostowanie samodzielnych kursów video - opcje ćwiczeń są ograniczone, a kontent może być tekstowy lub właśnie video czy audio. Sednem jest sprzedaż kursów typu self-study. Bardzo dobre rozwiązanie do darmowych kursów promocyjnych, gdy nie chcemy zajmować się zapisywaniem uczestników.

Zalety

 • Teachable umożliwia sprzedaż kursów w trybie ciągłym - moduł e-commerce - bez naszej ingerencji, nie musimy niczego pilnować,
 • plan darmowy,
 • możliwość wgrywania video i audio,
 • możliwość dostosowania wyglądu strony startowej i lądowania, bez logo Teachable (plan płatny),
 • możliwość podpięcia własnej subdomeny,
 • bardzo estetyczny graficznie,
 • nie wymaga nakładów kosztowych z góry, dzielenie się zyskami z Teachable w planie darmowym. Im droższy plan tym niższa prowizja.

Wady

 • ograniczone możliwości tworzenia treści, jedynie: audio, video, pdf (pliki), tekst, quiz,
 • trudności z płatnościami (PayPal tylko dla $, inne waluty karta kredytowa/debetowa), 
 • cenniki naszych kursów bez VAT - w koszyku zakupowym dolicza 23% VAT - nie jest to typowe dla polskich płatności,
 • 30-dniowe prawo zwrotu kursu - opóźnienia w płatnościach,
 • siedziba firmy jest w USA - kwestie prawne dotyczące płatności i polityki prywatności są skomplikowane,
 • nie do końca dopasowany do e-learningu językowego  ze względu na ograniczone typy ćwiczeń,
 • spora prowizja.

widok panelu "szkoły"

przykładowy syllabus

3.4 Inne rozwiązania

Inne rozwiązania - wtyczki do WordPress'a

W pierwszym tygodniu kursu pisałam o budowaniu swojej strony na WordPressie. Istnieje kilka wtyczek, które pozwalają zbudować kurs e-learningowy właśnie na własnym hostingu i stronie WP. Należą do nich np.: Sensei, CoursePress, LearnPress, TeachPress, Zippy Courses itd. Obszerniejszą listę polecanych wtyczek znajdziesz tutaj. Wtyczki te są zazwyczaj płatne, ale oferują szeroki wachlarz typów ćwiczeń, czy automatyzację płatności.

Osobiście nie jestem zwolenniczką tego typu rozwiązania z różnych względów, jednak dla Was może to się okazać rozwiązaniem idealnym. Przedstawię moje argumenty.

Według mnie profesjonalniej wygląda kurs przygotowany w dedykowanym narzędziu, które może dać więcej możliwości. Stworzenie takiego kursu jest według mnie także prostsze z perspektywy twórcy, niż budowanie kursu od zera u siebie.

Z jednej strony hostowanie treści "u siebie" wydaje się bezpieczniejsze, z drugiej, jeśli padnie nam strona (np.: problemy po stronie hostingodawcy, brak opłaty za hosting etc), to padnie nam wszystko, łącznie z kursem. Hostowanie kursów na zewnętrznych serwisach dedykowanych do e-learningu również obarczone jest ryzykiem, ale mamy pewność, że działa tam support (szczególnie w planach płatnych), który zajmuje się właśnie tym. 

Ponad to, nie wszystkie wtyczki dobrze ze sobą współpracują i może to prowadzić do problemów lub błędów. W rozwiązaniu dedykowanym mamy pewność, że wszystkie elementy i funkcjonalności kursu współgrają.

Zdecyduj, co jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

LangLion

LangLion to "kompleksowe" rozwiązanie do zarządzania szkołą językową. Posiada moduły organizacyjne oraz e-learnignowe, a kosztowo wypada całkiem atrakcyjnie.  Korzystałam z niego jako student oraz z testowej wersji dla lektorów. Nie jestem zachwycona tym rozwiązaniem, dla mnie interfejs jest zbyt toporny. 

Sam e-learning polega jedynie na testach wyboru oraz umieszczaniu mediów w folderach. To zdecydowanie za mało.  Można dodawać innych lektorów i zarządzać zajęciami oraz komunikacją, jednak tutaj interfejs ponownie nie zachęca i w mojej ocenie nie sprzyja efektywnemu zarządzaniu.   Zdecydowaną zaletą jest możliwość podpięcia modułu szybkich płatności oraz fakt, że wszystko jest w jednym miejscu. Zachęcam jednak do przejrzenia demo dostępnego tutaj.

Quiz

Jakie potencjalne problemy możesz napotkać, korzystając z zewnętrznych narzędzi do tworzenia treści e-learningowych?

 • niekompatybilność rozwiązań wewnątrz systemu
 • zmiany planów subskrypcyjnych
 • mała profesjonalność kursu
 • trudności techniczne po stronie kursanta, na które nie umiem zareagować
 • konieczność hostowania poza moją stroną
 • możliwość ograniczania dostępu do kursu

3.5 Zadanie 8

Znasz już podstawowe proponowane przeze mnie rozwiązania. Twoim zadaniem na ten tydzień jest wypróbować je (idealnie - wszystkie) i wybrać odpowiednie dla Ciebie rozwiązanie.

 

4.0 Gotowe rozwiązania e-learningowe

4.1 Gotowe rozwiązania e-learningowe - różne języki

Obejrzyj wprowadzające video. Hasło do tego nagrania: busuu

Tutaj pobierz prezentację z podsumowaniem zagadnień.

Gotowe rozwiązania e-leaningowe - różne języki

W ubiegłym module przedstawiłam Ci kilka narzędzi, w których możesz tworzyć własne kursy i treści e-learningowe. Jest jednak wiele gotowych treści dobrej jakości, z których możesz skorzystać. To pozwoli Ci jeszcze bardziej zaoszczędzić czas i zautomatyzować pracę. Mam tu na myśli gotowe kursy oferowane przez specjalistyczne serwisy e-learningowe, z których mogą uczyć się Twoi uczniowie, a Ty możesz ograniczyć się do monitorowania postępów, wyjaśniania wątpliwości, konwersacji oraz motywowania.

Gotowe rozwiązania sprawdzają się najlepiej, gdy prowadzisz ucznia przez wszystkie aspekty języka: słownictwo, gramatykę struktury, i umiejętności po kolei. Aspekt wprowadzania elementów językowych zostawiasz kursowi e-learningowemu stosując poniekąd klasę odwróconą. Nie musisz wtedy także tworzyć syllabusa, możesz skorzystać z gotowych materiałów.

Tworzenie własnych treści i kursów sprawdza się najlepiej do ćwiczenia umiejętności oraz zajęć konwersacyjnych, gdy dostarczasz uczniowi tzw. "prompts" czyli materiałów / rekwizytów do dalszych ćwiczeń, czy produkcji języka.

Z czego zatem korzystać?

Poniżej przedstawię kilka rozwiązań, które oferują kompleksowe rozwiązania e-learningowe.

busuu

Pierwszym narzędziem, które serdecznie polecam jest busuu. Przypuszczam, że jest Ci znane, jeśli jednak nie, to krótko wyjaśnię czym jest. Busuu jest platformą e-learningową do nauki języków. Oferuje kompletne kursy interaktywne dla następujących języków:

 • angielski, hiszpański, włoski, francuski, portugalski, turecki, arabski, polski, niemiecki, rosyjski, japoński, chiński


Na busuu  możesz się uczyć powyższych języków od zera do poziomu B2, dodatkowo oferowane są kursy języka biznesowego (obecnie tylko do języka angielskiego) oraz turystycznego. Jest to chyba jedyna platforma oferująca tak szerokie spektrum języków i poziomów w formie kompletnych kursów.

Busuu ma plan darmowy, który zawiera:

 • Fiszki
 • Ćwiczenia pisemne
 • Poprawki od rodzimych użytkowników języków

oraz płatną subskrypcję premium, która oferuje:

 • Fiszki
 • Ćwiczenia pisemne
 • Poprawki od rodzimych użytkowników języków
 • Kurs podróżniczy
 • Aplikacje mobilne z trybem offline
 • Quizy i oficjalne certyfikaty
 • Ćwiczenia gramatyczne
 • Trener słownictwa

Jako lektor polecam wykupienie przynajmniej konta premium (koszt to ok. 200 PLN na rok), by mieć dostęp do wszystkich materiałów gramatycznych, ćwiczeń oraz pdf'ów do ściągnięcia. Możesz zaproponować studentowi płatną wersję kursu, którą będziesz monitorować, lub plan darmowy do którego możesz odnosić się i uzupełniać mając materiały z własnego konta premium. Możesz też w ramach busuu sprawdzać jego wypowiedzi pisemne.

Alternatywnie, możesz wykupić konto pro, które dedykowane jest szkołom. Wtedy będziesz mieć dostęp do postępów uczniów i dedykowanego panelu nauczyciela.

mój panel kursanta

Quizlet

Quizlet to kolejne narzędzie przyjazne lektorowi. To aplikacja do tworzenia interaktywnych fiszek online, oferująca różne typy ćwiczeń dla uczonego materiału (fiszki, dopasowywanie, prawda-fałsz, literowanie i pisownia i inne.

Materiały tworzą co prawda użytkownicy, więc polecam je weryfikować, ale można z nich korzystać dowolnie. W ramach bezpłatnego konta możesz zakładać klasy z ograniczonym dostępem. Stworzone zestawy fiszek można osadzać na stronach zewnętrznych (np. w Versalu lub EasyGeneratorze). Ponadto, Quizlet oferuje dobrze działające narzędzie text-to-speech, co ogromnie ułatwia pracę nie-native'om.

Quizlet idealnie sprawdza się do nauki słownictwa, jednak możesz także zastosować je w nauce gramatyki.

Istnieją również inne serwisy do tworzenia fiszek (np. Memrize), jednak Quizlet do tej pory okazał się najprostszy, najprzyjaźniejszy i najlepiej zintegrowany z innymi narzędziami. Sprawdź, któe rozwiąznie odpowiada Tobie.

4.2.1 Gotowe rozwiązania e-learningowe - konkretne języki

Obejrzyj video wprowadzające do tematu. Hasło do niego to: loca

 

4.2.2 Angielski

Rozwiązań do nauki języka angielskiego jest wiele. Poza busuu chcę zwrócić Twoją uwagę szczególnie na jedno: Macmillan Online Practicektóre jest kompleksowe, tanie i przyjazne zarówno lektorowi, jak i uczniowi.

To również kompletne rozwiązanie do nauki języka angielskiego z panelem nauczyciela. Konto nauczyciela i kursy są bezpłatne, o ile wykupimy dostęp do danego kursu lub mamy przynajmniej jednego ucznia zapisanego na kurs. Koszt 1 kursu dla 1 osoby waha się od 5-18 funtów na rok, w zależności od typu kursu. 

Filmik pokazujący platformę od środka znajdziecie tutaj.

Inne rozwiązania, które wspomogą twoją pracę:

 • Grammarly - narzędzie do sprawdzania pisowni. W wersji bezpłatnej sprawdza część błędów, w wersji płatnej ok 200 różnych błędów językowych.
 • Alternatywnie możesz zastosować languagetool - bezpłatne narzędzie webowe do sprawdzania tekstów w różnych językach. Możesz także zaproponować je swoim studentom.
 • Quill - narzędzie do automatycznego sprawdzania zadań pisemnych - pod kątem słownictwa i gramatyki.

Languagetool

4.2.3 Niemiecki

Do nauczania języka niemieckiego proponuję następujące rozwiązanie: kursy online Deutsche Welle. Strona dostępna jest w kilku językach, w tym w polskim. Interfejs niektórych kursów jest nieco przestarzały, ale zawiera kompletne treści na poziomach A1-B2.

Deutsche Welle - wybór kursów


Nowa propozycja?

Nowy, powstającym wciąż rozwiązaniem jest Deutsch Training. Na razie treści są dopiero tworzone i nie są jeszcze dostępne, ale warto zachować link na przyszłość i monitorować jego rozwój.

Inne rozwiązanie, które wspomoże twoją pracę to: 

 • languagetool - bezpłatne narzędzie webowe do sprawdzania tekstów w różnych językach. Możesz także zaproponować je swoim studentom.
 • Deutsche Akademie - zbiór ćwiczeń leksykalno-gramatycznych pogrupowanych wg podręczników i nie tylko. Możesz je zadawać studentom jako dodatkowe ćwiczenia.

Deutsch Training

4.2.4 Hiszpański

Rozwiązań do nauki języka hiszpańskiego jest wiele. Poza busuu chcę zwrócić Twoją uwagę szczególnie na kilka innych.

Mi Vida Loca

Interaktywny film/kurs "Mi Vida Loca", produkcji BBC Languages. To kurs dla początkujących bardzo przystępnie i ciekawie uczący słownictwa i gramatyki, niestety narracja i tłumaczenia są po angielsku. To interaktywny film akcji, w którym uczestniczymy z perspektywy pierwszej osoby. Do nas wypowiadane są kwestie bohaterów, ku nam zwrócone są ich twarze, interakcje są bardzo dobrze przemyślane pod względem dydaktycznym i merytorycznym i faktycznie angażują nas do używania poznawanego języka.

Campus Difusión

Zestaw interaktywnych ćwiczeń oferowanych przez Campus Difusión - e-learningowy serwis z materiałami przeznaczonymi do rozwijania treści z podręczników Difusión. Nie trzeba jednak kupować podręcznika, gdyż serwis zawiera sekcję bezpłatnych ćwiczeń na różnych poziomach. Możemy być spokojni o ich jakość i doskonale uzupełnią i rozwiną one materiał językowy poznawany na przykład poprzez busuu czy "Mi Vida Loca".

ProfeDeELE

ProfeDeELE To więcej niż interaktywne hiszpańskie materiały online. Oprócz atrakcyjnych i angażujących ćwiczeń na słownictwo i gramatykę, ProfeDeELE ma swój kanał na YouTube, gdzie omawiane są zagadnienia własnie gramatyczne oraz słownikowe dotyczące języka hiszpańskiego. Wszystko to podane jest za pomocą bardzo ładnych animacji.

Podsumowanie kursu

Podsumowanie - video

Hasło do tego nagrania to: finito

Twoje dodatkowe uwagi

Tu możesz podać wszelkie dodatkowe uwagi, pytania i spostrzeżenia wynikające z Twojej pracy z kursem, których nie udało Cię poruszyć wcześniej.

 

Webinar 24/07/2017

Tutaj pojawi się nagranie z webinarium.