یک خبر تنظیم کنید

یک خبر تنظیم کنید

سناریو

فرض کنید خبرنگار روزنامه محلی پیون تایمز، روزنامه‌ای محلی در ماهاراشتارا هستید. تلفن زنگ می‌زند و خانمی پشت خط می‌گوید مسوول امور هماهنگی ستاد مبارزه با تعیین جنسیت جنین است.

او می گوید گروهی از زنان که عضو این ستاد هستند، در حالی که جلوی درمانگاهی در دهکده نگالی در شرق میراج در بخش نیشکر خیز جنوب ماهاراشتارا تظاهرات کرده بودند توسط پلیس مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. 

او می گوید زنان آزمایشات غیرقانونی تعیین جنسیت جنین و همچنین سقط جنین تظاهرات کرده بودند. زنان معترض اعتقاد دارند در درمانگاه سقط جنین با ابزار ابتدایی و غیربهداشتی انجام افتاده انجام می‌شده و ماه گذشته یکی از زنان روستایی پس از سقط جنین در درمانگاه جان خود را از دست داده است. 

شما به پلیسِ میراج زنگ می زنید و با راجندرا کومار معاون یکی از بازرسان پلیس صحبت می کنید. او به شما می گوید که مسوولان درمانگاه شکایت کرده‌ بودند که زنان آرامش درمانگاه را به هم زده‌ و ایجاد مزاحمت کرده بودند. برای همین پلیس وارد عمل شده و معترضان را متفرق کرده است. کسی زخمی نشده، کسی هم دستگیر نشده و مجرم شناخته نشده است.

شما به درمانگاه گانش زنگ می‌زنید و با دکتر راهول شارما صحبت می کنید. او تایید می کند که به پلیس زنگ زده و شکایت کرده اما تکذیب می کند به پلیس پول پرداخته تا جمعیت را متفرق کنند. او همچنین تکذیب می کند که درمانگاه آزمایشات تعییت جنسیت جنین انجام می داده و می گوید آزمایشات سونوگرافی را فقط برای این انجام می دهد که از سلامت جنین مطمئن بشود. او می پذیرد که در درمانگاه سقط جنین هم انجام داده اما می گوید این کار کاملا در محدوده قانون انجام شده است. او تنها در مواقع اضطراری و بنا به دلایل پزشکی سقط جنین انجام می‌دهد. او می گوید عمل سقط جنین در اتاق عملی مدرن و عاری از میکروب انجام می‌شود و تا آنجایی که او می‌داند هیچ کدام از بیمارانش به تازگی به خاطر عملی که در درمانگاه انجام داده‌اند نمرده‌اند.

نقل قول‌ها

اسمیتا گوپتا: هماهنگ کننده، ستاد مبارزه علیه تعیین جنسیت

 جنین«بیرون درمانگاه گانش در نگالی داشتیم علیه فعالیت‌های رییس این درمانگاه یعنی دکتر راهول شارما تظاهرات می کردیم. او به طور غیر قانونی با دستگاه سونوگرافی جنسیت جنین را مشخص می‌کند. او سقط جنین هم می‌کند و ما می‌دانیم که یکی از زنان محلی ماه گذشته به خاطر سقط جنین در اینجا جان خود را از دست داده است.

«ما 12 نفر بودیم که داشتیم تظاهرات می‌کردیم و بیرون از درمانگاه جمع شده بودیم. این دومین روزی بود که ما داشتیم تظاهرات می‌کردیم. چند تا پلاکارد داشتیم که رویشان نوشته شده بود "از تشخیص غیرقانونی جنسیت جنین خودداری کنید" و "بگذاریم دخترهامان زنده بمانند."

پلیس ما را با باتوم کتک زد و کشان کشان از محل دور کرد. ما را انداختند توی کامیون و به میراج بردند. سه نفرمان را به شدت زدند. آنها زخمی شدند و فکر می کنم دست یکی‌شان شکست."

"وحشتناک است. پلیس به نفع دکتر شارما که مغایر قانون رفتار می‌کند برخورد کرد. به ما گفته‌اند دکتر شارما چند ماهی است که دارد این کارها را انجام می‌دهد. او برای انجام سونوگرافی 3000 روپیه می‌گیرد و برای سقط جنین 10000 روپیه. او متخصص سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری است و حتی در سه ماهه سوم هم سقط جنین می‌کند. می دانید که هر چه دیرتر این کار را بکنید خطرناک‌تر هم می‌شود. مردم محلی می‌گویند تا به حال دو یا سه زن بعد از مراجعه به این درمانگاه مرده‌اند.

"این جنایت علیه بشریت است. این آدم ها فکر می‌کنند جنین مونث انگل است و فکر می‌کنند با دور انداختن آن دارند خدمت می‌کنند. اما اشتباه می کنند و آمار چنین جنایتی در سرشماری‌های ملی هم طنین انداخته."

راجندرا کومار: معاون بازرس پلیس

"ما شکایتی دریافت کردیم که بیرون درمانگاه گانش گروهی از زنان خیابان را بسته‌اند و دارند مراجعه کنندگانی را که به درمانگاه می‌روند آزار می‌دهند. رفتیم آنجا ببینیم موضوع چیست و فهمیدیم زنان بیرون درمانگاه آرامش را به هم زد‌ه‌اند."

ماموران پلیس از آنها خواستند نجا را ترک کنند اما آنها شروع به فحش دادن و پرخاشگری کردند و پلیس مجبور شد آنها را از آنجا دور کند. پلیس با خشونت برخورد نکرد و من نشنیدم کسی مجروح شده باشد. تا کنون هم هیچ کدام از زنانی را که تظاهرات کردند مجازات یا محکوم نکرده‌ایم.

دکتر راهول شارما، رییس درمانگاه گانش

"بله، من بودم که به پلیس زنگ زدم و نه، من پول یا چیز دیگری به آنها ندادم. وحشتناک است که آدم بخواهد رشوه بدهد. من اینجا فقط دارم کارم را به عنوان یک پزشک انجام می‌دهم. آن وقت این آدم ها برای خودشان راه می افتند می آیند اینجا و شروع می‌کنند اذیت و آزار آدم که من دارم قانون شکنی می‌کنم و به بیماران سرویس تعیین جنسیت جنین می‌دهم. 

حالا شما هم می‌دانید که آنها اشتباه می کردند و همان طور که می‌دانید این کار غیر قانون است و خب اگر قانونی نیست چه دلیلی دارد که من بخواهم آن را انجام بدهم. من پزشک شرافتمند هست و از قانون اطاعت می‌کنم. اینجا یک دستگاه سونوگرافی دارم اما این دستگاه فقط کمک می‌کند تا سلامت جنین را مشخص بکنم."

سقط جنین هم انجام می‌دهم اما اگر بیماران به لحاظ پزشکی آماده باشند و حداکثر 12 هفته‌ اول بارداری را گذرانده باشند. می دانید که قانون هم فقط تا یک دوره 12 هفته‌ای را اجازه می دهد. بعد از این دوره هم سقط جنین انجام می‌دهم اما فقط در صورتی که دلایل پزشکی داشته باشد. تمام بیماران من بعد از عمل حال‌شان خوب است و این خیلی احمقانه و مضحک است که می گویند برخی از بیماران من بعد از عمل مرده‌اند."

اگر دوست دارید می‌توانید تشریف بیاورید و از درمانگاه من دیدن کنید. من از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنم و تمام تجهیزاتم بسیار تمیز و استریلیزه است و بهترینی است که می توانستم بخرم. اینجا یک درمانگاه کثیف خیابانی را نمی چرخانم. من سرویسی درجه یک می‌دهم. پزشکی تحصیل کرده هستم و برای کاری که برای جامعه انجام می‌دهم انتظار دارم به من احترام گذاشته بشود. من لایق چنین شکایات و اعتراضاتی از جانب این زنان نیستم و خوشحالم که پلیس هم این موضوع را درک می‌کند."

پیشینه

قانون به کارگیری شیوه‌های تعیین جنسیت جنین قبل از تولد در سال 1994 تصویب شد و از اول ژانویه 1996 به اجرا گذاشته شد تا از نسل‌کشی فرزندهای مونث جلوگیری کند. این قانون تشخیص و آشکارسازی جنسیت جنین را منع می‌کند. این قانون همچنین از هرگونه تبلیغاتی که با تشخیص جنسیت جنین در ارتباط باشد جلوگیری می‌کند و مجازات‌هایی را برای جلوگیری از تبلیغات منظور کرده است. کسی که قانون را اجرا نکند مجازات می‌شود، ممکن است به زندان بیفتد یا جریمه نقدی بپردازد.این قانون به تازگی اصلاح شده تا شیوه‌های جدید تعیین جنسیت جنین را هم در بر بگیرد و به شکل بهتری اعمال بشود.

قانون پایان دادن به بارداری

این قانون اجازه می دهد ظرف 12 هفته اول بارداری سقط جنین به هر دلیلی و ظرف 20 هفته اول بارداری بنا به دلایل پزشکی انجام بشود. 

در سال 2006 میلادی، لانسِت، یک ژورنال پزشکی انگلیسی، گزارش داد ظرف 20 سال گذشته حدود 10 میلیون جنین موئث در هند سقط شده‌اند.

 برای تهیه این آمار نرخ تولد نوزادان پسر و دختر (945 به 1000) در سال 1991 با نرخ تولید نوزادان پسر و دختر (927 به 1000) در سال 2001 میلادی مقایسه شده است.

با این حال، آمار مجله لانست مورد قبول انجمن پزشکان هند (ای ام ای) نیست که می گوید این قانون محدودیت‌هایی را که در سال 2001 میلادی اعمال شده نادیده گرفته است. البته برخی می گویند قوانین جدید به درستی اعمال نمی‌شوند چون حتی یک نفر هم به خاطر نقض این قانون هنوز مجازات نشده است.

بیشترین علت برای توجیه سقط جنین‌های مؤنث این است که فرزند مذکر نان‌آور خانه و حامل نام خانواده است و ریشه‌ها و ثروت خانواده را حفظ می‌کند.

اما اگر جنین مونث باشد، جهیزیه یکی از نگرانی‌های اصلی پدر و مادرها خواهد بود که نگران خرج تحصیلات و بزرگ کردن فرزند دختر هستند و سرانجام هم همه هزینه‌ها به نفع فامیل شوهر تمام می شود چون دختر پس از ازدواج «به خانه شوهر می رود.»تنها ایالتی که در هند در آن نسبت دختران به پسران بیشتر است ایالت کرالا است که اگر چه تهیه جهیزیه هنوز شایع است اما خبری از سقط جنین های مونث به گوش نمی رسد.

منبع: ویکی پدیا

یک خبر تنظیم کنید

با استفاده از نقل قول هایی که از نماینده زنان، افسر پلیس و پزشک درمانگاه دارید و همچنین پیشینه‌ای که همراه این متن در اختیارتان گذاشته شده خبری 300 کلمه‌ای درباره تظاهرات و درمانگاه بنویسید. نکات زیر یادتان باشد: سعی کنید لیدی جذاب بنویسید تا خواننده ترغیب بشود که مطلب را بخواند. نقل قول‌های طلایی را انتخاب کنید و از آنها در جای مناسب استفاده کنید.به اندازه کافی پیشینه بدهید تا اهمیت خبری که می‌نویسید روشن بشود.